خانه » بز » انواع روش های تزریق در دام
روش های تزریق در بز
روش های تزریق در بز

انواع روش های تزریق در دام

نام انواع روش های تزریق در دام
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/02/26
نوع انواع دام
سال 98
نژاد همه نژاد ها
متوسط وزن 55
ویژگی ها تزریقات عضلانی ، زیرپوستی و داخل رگی

انواع روش های تزریق در دام برای آشنایی شما عزیزان جهت چگونگی تزریق در دام زنده خدمتتان ارائه میگردد و تا جاییکه امکان دارد برای انواع تزریقات در دام از دامپزشکان متخصص استفاده کنید تا هیچگونه عارضه ای در صورت تزریق اشتباه گریبان گیر طیور شما نشود. در برخی موارد دام ها نیاز به تزریق فوری دارند تا با تزیرق اثرات برخی از بیماری ها از بین برود بنابراین بد نیست به عنوان دامدار و پرورش دهنده گوسفند روش های صحیح تزریق در دام زنده را بلدباشید تا در مواقع ضروری بتوانید نسبت به تزریق در دام اقدام نمایید.

انواع تزریق در دام

با توجه به حجم زیاد انواع بیماری ها برای دام زنده و راه های انتقال بیماری در گوسفندان که سبب میشود بیماری های واگیر از دامی به دام دیگر منتقل شوند بنابراین وجود دارو ها و آمپول های تزریقی در دام یکی از لزوماتی می باشد که درصد مرگ و میر دام ها را کاهش میدهد. در میان انواع دارو های موجود برای دام زنده بخش زیادی از دارو ها بصورت آمپول و برای تزریق وجود دارند بنابراین باید روش های تزریق به دام نیز به دامداران آموخته شود که در این مقاله از سایت نیوشیپ به معرفی روش های تزریق آمپول به گوسفند می پردازیم.

روش های تزریق در انواع گوسفند
روش های تزریق در انواع گوسفند

تزریق زیرپوستی

قب از تزریق به این روش توج داشته باشید که امپول هایی که مخصوص این نوع تزریق هستند را به این روش استفاده نمایید ، بخش هایی از بدن دام همچون نیمه بالایی گردن و جلوی کتف یا روی دنده ها کنار کتف برای این نوع تزریق مناسب هستند. برای این نوع تزریق میتوانید از سوزن های دارای یک سانتیمتر تا 2.5 سانتیمتر استفاده نمایید. در هنگام تزریق از تمیز بودن محلی که میخواهید آمپول را بدان وارد نمایید مطمئن شوید و با زاویه 30 یا 45 درجه اقدام به تزریق نمایید. برای انجام تزریق زیر پوستی در گاو حتما کمی پوست را بکشید و بعد اقدام به تزریق نمایید که باید برای گوساله هایی با متوسط وزن کمتر از 135 کیلوگرم از سر سوزن 18 استفاده کنید و برای موارد بالای 135 کیلوگرم از سر سوزن 16 استفاده نمایید.

روش های تزریق در گوساله
روش های تزریق در گوساله

تزریق داخل رگی ( IV )

تزریق داخل رگی یکی از حساس ترین انواع تزریق هاست که نیازمند داشتن تخصص می باشد و ممکن است در صورت تزریق اشتباه عارضه هایی در دام بوجود آید بنابراین بدون داشتن اطلاعات کامل در رابطه با نحوه تزریق اقدام به تزریق داخل رگی نکنید. توجه داشته باشید که تنها دارو هایی را برای این نوع تزریق مورد استفاده قرار دهید که بر روی آن نوشته شده باشد که مخصوص تزریق داخل رگی می باشد. قابلیت تزریق در داخل سیاهرگ دمی هست و بهترین محل تزریق نیز سیاهرگ وداج می باشد. در صورتیکه موفق به تزریق از طریق سیاهرگ های ذکر شده نشدید میتوانید از رگ شیری استفاده نمایید.

روش های تزریق در گوسفند
روش های تزریق در گوسفند

در هنگام تزریق رگی برای گوساله ها در صورتیکه داروی تزریقی رقیق بود میتوانید از سر سوزن 18 یا 16 استفاده نمایید و درصورتیکه داروی تزریقی دارای غلظت بالایی بود میتوانید از سر سوزن 16 استفاده کنید. برای وزن های بین 135 تا 317 میتوانید از سر سوزن های 16 برای دارو های رقیق استفاده کنید و برای دام هایی با بیش از 320 کیلوگرم میتوانید از سر سوزن 16 یا 14 استفاده نمایید.

حتما ببینید : قیمت روز گوسفند و بره زنده 98 

تزریق عضلانی

رایج ترین نوع تزریق در بین دام ها تزریق عضلانی در گاو و تزریق عضلانی در گوسفند می باشد که به نسبت دو روش دیگر بسیار راحت تر می باشد. برای این نوع تزریق میتوانید به این روش عمل کنید که ابتدا هوا را به داخل سرنگ بکشید و به مقداری که میخواهید دارو را به داخل ویال بکشید ، بعد از وارد کردن دارو سرنگ را به سمت بالا بگیرید و با زدن ضربه توسط انگشت سعی کنید حباب های هوا را خارج کنید. تزریق را به صورت عمیق و بصورت عمودی انجام دهید تا به عضله برسد. در این نوع تزریق از این مورد اطمینان حاصل کنید که سوزن داخل رگ نرفته باشد. در صورتیکه خون به داخل سرنگ آمد سوزن را بیرون آورده و حداقل 2 الی 5 سانتی متر دورتر از محل اول تزریق را انجام دهید. تزریقات عضلانی در گاو باید طول سوزن باید 5/2 تا 8/3 سانتی متر یا درجه 18 تا 20 باشد.

انواع روش های تزریق در دام در این مقاله خدمت شما معرفی گردید تا در صورت نیاز بتوانید اقدام به تزریق کنید اما توجه داشته باشید که تزریق اشتباه ممکن است منجر به مواردی نظیر اسکار بافتی ، آبسه و درد و حتی در مواردی سبب تلف شدن گوسفنده زنده شود بنابراین سعی کنید این کار را به افراد متخصص بسپارید.

4/5 (1 Review)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *