خانه » گوساله » انواع لنگش در دام
انواع بیماری لنگش دام

انواع لنگش در دام

نام انواع لنگش در دام
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/04/07
نوع گاو
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

انواع لنگش در دام که در گوسفند و گوساله و گاو بیشتر رخ میدهد میتواند سبب بروز عارضه های مختلفی در دام شود از این رو شناخت انواع لنگش ها و علل لنگش در دام و راه های پیشگیری و درمان برای دامداران لازم می باشد که در این مقاله از وب سایت نیوشیپ به بررسی این عارضه می پردازیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل انواع لنگش در دام و علل و علائم و … می پردازیم که در ادامه بصورت کامل ارائه شده است.

انواع لامینایتیس در دام

یکی از بیماری های رایج در دام لنگش یا لامینایتیس می باشد که یک بیماری غیر عفونی می باشد و در اثر التهابات بافت عروقی ایجاد میشود که با بروز این التهابات مشکلات و عارضه هایی در بافت سم ایجاد میشود که مانع راه رفتن صحیح و فعالیت مناسب دام میشود که در فصول تابستان و بهار که دام باید حرکت کند و به چرا برود بروز این بیماری میتواند بسیار مشکل افرین باشد از این رو شناخت این بیماری و بکارگیری راه های درمانی باید مورد توجه قرار گیرد.

انواع لنگش دام
انواع لنگش دام

لنگش حاد در دام

از علائم لنگش حاد در دام میتوان به افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس و گرم شدن دیواره سم اشاره کرد که در برخی موارد این لنگش همراه با خونریزی در خط سفید سم و مفاصل مچ همراه است.

حتما ببینید : قیمت گوسفند و بره زنده

لنگش تحت حاد

این نوع لنگش با زخم و خونریزی در دیواره سم و مچ همراه است و ممکن است تا 2 الی 3 ماه هیچ علائمی از لنگش در دام مشاهده نشود اما با پیشرفت بیماری قسمت های نرم سم به رنگ زرد تبدیل میشوند.

لنگش مزمن

در این نوع لنگش دیواره سم بصورت غیر طبیعی رشد میکند که این رشد رد دیواره های افقی بیشتر می باشد و موجب طویل شدن آن میگردد که این مسئله موجب میشود پاشنه ها گودی مناسبی نداشته باشند.

بیماری های دیگر دام :

علل بروز لنگش در دام

مهمترین و اصلی ترین عامل بروز این بیماری را میتوان عدم تعادل جیره غذایی دانست ، در مواردی که گاو از منابع جیره غذایی مخلوط با مقدار زیاد مواد کربوهیدرات دار قابل تخمیر با فیبر ناکافی تغذیه نماید دچار عارضه اسیدوز شکمبه میشود که در صورت چنین حالتی بیشتر باکتری های شکمبه از بین میروند و در این حالت باکتری های باسیل رشد پیدا میکنند و سبب کاهش ph شکمبه میشوند. در صورت بروز چنین حالتی بدن گاو هیستامین تولید میکند و در همین راستا مویرگهای ورقه پا دچار پارگی میشوند که با بروز این حالت سم های دام حالت حساسی به خود میگیرد و دیگر قادر به تولید کراتین نیست. سم چینی بیش از حد نیز از سایر علل بروز لنگش در دام می باشد.

پیشگیری از بیماری لنگش

  • عدم تغییر فوری جیره غذایی و محدود کردن غلات در جیره غذایی
  • علوفه هایی که در جیره غذایی دام وجود دارند نباید زیاد بلند باشند
  • گاو باید فعالیت بدنی کافی قبل و بعد از زایمان داشته باشد
  • سیمان کردن کف محل نگهداری گاو ها که به سایش سم ها کمک میکند

درمان

  • تصحیح جیره غذایی
  • سم چینی منظم برای رفع و عدم بروز لنگش مزمن

انواع لنگش در دام در این مقاله بصورت کامل برای شما عزیزان مورد بررسی قرار گرفت تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع داشته باشید و بتوانید به تشخیص و پیشگیری و درمان این عارضه بپردازید.

4/5 (1 Review)

همچنین ببینید

علائم بیماری اکتیما در گوسفند

بیماری اکتیما یا اورف گوسفند

نام بیماری اکتیما یا اورف گوسفند شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/31 نوع گوسفند زنده سال 98 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *