خانه » بز » انواع نژاد بز
انواع بز ایرانی و خارجی
انواع بز ایرانی و خارجی

انواع نژاد بز

نام انواع نژاد بز
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/02/13
نوع بز
سال 98
نژاد گوشتی - شیری
متوسط وزن 55
شهر شهر های مختلف جهان

بز ها نیز همچون گوسفندان یکی از اصلی ترین تامین کننده نیاز های آدمی در زمینه های متنوع همچون لبنیات و پوست و گوشت و … هستند. بز و گوسفند دارای تفاوت ها و در عین حال دارای شباهت های زیادی می باشند که از جمله این شباهت ها علاوه بر عادات و تغذیه و … میتوان به وجود نژاد های مختلف در هر دو جنس اشاره نمود. در این مقاله از سایت نیوشیپ به بررسی انواع نژاد بز می پردازیم تا علاوه بر آشنایی با گوسفند زنده در رابطه با بز نیز اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید.

نژاد های معروف بز

بز ها یکی از بزرگترین تامین کننده های نیاز های آدمی هستند که با جمعیت زیاد خود همواره توانسته اند بخش زیادی از نیاز های غذایی و لبنی را تامین کنند. در مقاله گوسفند چیست اطلاعات کاملی در رابطه با گوسفندان ارائه شد و در این مقاله نیز سعی در معرفی بز ها و معروف ترین نژاد بز ها داریم تا این موجود به عنوان یکی از تامین کنندگان بزرگ مواد مورد نیاز انسان را بیشتر و بهتر بشناسید. بز ها از راسته زوج سمان و خانواده گاوسانان می باشد که دارای شباهت ها و تفاوت هایی با سایر اعضای خانواده گاوسانان همچون گوسفند می باشد که در ادامه به معرفی برخی از انواع نژاد بز های معروف در جهان می پردازیم.

بز نژاد سانن saanen

نژاد بز سانن یکی از معروف ترین و پر بازده ترین انواع نژاد بز ها می باشد که نگهداری و پرورش آن میتواند بازدهی و نتیجه فوق العاده ای برای دامداران داشته باشد. بز سانن را میتوان یک بز شیری دانست که حجم میزان بازدهی شیر آن از سایر نژاد ها بیشتر می باشد. میزان شیردهی بز های سانن بصورت میانگین روزانه 3.8 کیلوگرم می باشد و میتوان این میزان را سالانه حدود 2000 کیلوگرم در نظر داشت. میزان تولید شیر بز در مقایسه با نژاد های گوسفندان از جمله بهترین گوسفندان ایرانی همچون گوسفند افشاری بسیار بیشتر می باشد.

عکس بز سانن
عکس بز سانن

خاستگاه بز های سانن را میتوان کشور سوئیس دانست که بنا به تحقیقات و شواهد موجود میتوان گفت که این نژاد در سوئیس برای اولین بار تولید شده است. از خصوصیات ظاهری بز های سانن میتوان به داشتن بدن سفید و گاها قهوه ای و در مواردی وجود لکه های سیاه در روی بینی و گوش و حتی پستان اشاره نمود. خصوصیات تولید مثلی در بز های سانن نیز قوی می باشد بطوریکه این نژاد از بز ها هر ساله آبستن میشود و اکثرا دوقلو می زایند. از دیگر خصوصیات این نژاد میتوان به سازگاری با محیط های مختلف اشاره نمود که قابلیت زندگی در زیست بوم های مختلف را برای این بز فراهم آورده است.

بز نژاد توگنبرگ Toggenburg

بز توگنبرگ نیز همچون بز سانن از نژاد بز های شیری می باشد که توانایی تولید شیر و بازدهی بالایی دارد. میزان تولید شیر در این نژاد نسبت به نژاد سانن کمی کمتر می باشد اما همچون این نژاد میتواند موجودی سود ده و پربازده باشد. خاستگاه بز نژاد توگنبرگ نیز منطقه ای به همین نام در سوئیس می باشد. در این نژاد رنگ بدن قهوه ای می باشد که در قسمت انتهایی کمی کم رنگ و روشن تر میشود. این نژاد در مقایسه با بز سانن دارای جثه کوچکتری می باشند و در برخی موارد مو های بدن آنها دراز میشود به گونه ای که ممکن است پاهای آنها را نیز بپوشاند.

عکس بز توگنبرگ
عکس بز توگنبرگ

بز نژاد آلپاین

بز آلپاین نیز همچون دو نژاد قبلی معرفی شده یکی از معروف ترین نژاد های بز می باشد که بنا به تولید میزان شیر بالا و خوشمزگی شیر و کاربرد بسیار آن در تولید لبنیات بسیار معروف می باشد. خاستگاه بز الپاین کشور فرانسه می باشد و یکی از مقاوم ترین بز ها در برابر شرایط سخت محیطی و انواع زیست بوم و آب و هوا می باشد. از جمله خصوصیات بز آلپاین میتوان به داشتن رنگ قهوه ای و خاکستری و ابلق اشاره نمود.

عکس بز آلپاین
عکس بز آلپاین

بز نژاد آنقولونوبیان Anglo-Nubian

بز آنقولونوبیان حاصل تلاقی و ترکیب نژاد های بز انگلیسی و نژادهاى بز زارئیبى مصر و جامانپارى هندوستان می باشد. یکی از بزرگ ترین و در عین حال جثه دار ترین نژاد بز ها می باشد که توانایی وزن گیری بالایی نیز دارد بطوریکه وزن بز های ماده در هنگام بلوغ به حدود 75 کیلوگرم میرسد و وزن بز های نر در هنگام بلوغ در این نژاد به 100 کیلوگرم نیز میرسد. بر خلاف نژاد های معرفی شده خدمتتان این نژاد در دسته بندی بز های گوشتی قرار میگیرد و درصد بازدهی شیر آن کم می باشد.

عکس بز آنقولونوبیان
عکس بز آنقولونوبیان

بز نژاد آنقورا Angora

خاستگاه اصلی این نژاد را میتوان کشور ترکیه دانست اما در سال های اخیر این نژاد بنا به خصوصیات و ویژگی های برتری که نسبت به سایر نژاد بز ها دارد به کشور های دیگر نیز صادر شد. که حاصل این صادرات در کشورهایی چون آمریکا ، استرالیا ، آفریقاى جنوبی ، آرژانتین و نیوزلند می باشد که در این کشور ها نیز پرورش داده میشود. بز انقورا در دسته بندی بز های شیری قرار میگیرد که دارای جثه کوچکی نیز می باشد.

عکس بز آنقورا
عکس بز آنقورا

مو های بلند در این نژاد سبب شده است تا تمامی بدن به وسیله این مو ها پوشانده شود و گاها بلندی این مو ها به حدی می باشد که موجب میشود پاهای این نژاد نیز پوشانده شود. در رابطه با خصوصیات ظاهری بز آنقورا میتوان به رنگ سفید و قهوه ای تا خاکستری این نژاد اشاره نمود. از ترکیب این نژاد با سایر نژاد بز ها میتوان بزغاله های گوشتی بدست آورد. وزن بز های آنقورا نر حدود 55 الی 60 کیلوگرم و بز های ماده انقورا بین 45 الی 50 کیلوگرم می باشد.

بز نژاد بارباری The Barbari

یکی دیگر از معروف ترین نژاد های بز در میان انواع نژاد بز که به نژاد بز های ایرانی نیز نزدیک میباشد نژاد بارباری می باشد. بز بارباری نیز در دسته بندی بز های شیری قرار میگیرد که میزان تولید شیر در این نژاد تقریبا نصف نژاد سانن می باشد که حدود 1.7 کیلوگرم در روز می باشد. خاستگاه اصلی بز بارباری را میتوان کشور های پاکستان و شمال هند دانست. میزان دوقلو زایی و چند قلوزایی در این نژاد بسیار بالاست و در طی 2 سال 3 بار زایش دارد.

عکس بز بارباری
عکس بز بارباری

بز بیتال The Beetal

یکی دیگر از بز های شیری که هم منطقه و هم زیست بوم با بز بارباری می باشد بز بیتال می باشد. بز بیتال دارای وزن بیشتری نسبت به بز بارباری می باشد به همین دلیل در دسته بندی بز های شیری – گوشتی قرار میگیرد. میانگین تولید شیر روزانه برای این بز 1.7 الی 2 کیلوگرم می باشد که نسبت بیشتری نیز نسبت به بارباری میباشد . میزان دو قلوزایی در این نزاد نسبت به بارباری کمتر می باشد.

عکس بز بیتال
عکس بز بیتال

بز بوئر The Boer

بز بوئر بهترین نژاد برای مصرف گوشتی در میان بز ها می باشد که با داشتن خصوصیات متعدد در دسته بندی بز های گوشتی و شیری قرار میگیرد. میانگین تولید شیر در این نژاد 1.7 کیلوگرم می باشد. وزن این نژاد در بز های ماده به حدود 70 کیلوگرم میرسد که برای استفاده از گوشت نیز بسیار پربازده میباشد.

عکس بز بوئر
عکس بز بوئر

بز نژاد کشمیری Cashmere

بز کشمیری که بهترین نژاد در میان بز های کرکی می باشد در نقاطی از ایران نیز نگهداری میشود. علاوه بر ایران در کشور های دیگر و مناطقی همچون روسیه و افغانستان و مغولستان و چین و … پرورش داده میشود. در صورتیکه این نژاد در مناطق سردسیر و کوهستانی نگهداری شود میتواند کرک زیبا و مناسبی تولید نماید.

عکس بز کشمیری
عکس بز کشمیری

انواع نژاد بز در این مقاله از وب سایت نیوشیپ برای شما عزیزان معرفی گردید تا نژاد های معروف بز که میتوانند بازدهی خوبی از نظر شیری و گوشتی داشته باشند را بتوانید بشناسید ، در این مقاله انواع نژاد بز ایرانی و نژاد های خارجی که دارای خصوصیات و ویژگی های برتری نسبت به سایرین هستند معرفی شده اند.

4.5/5 (2 Reviews)

همچنین ببینید

علل بروز اسکرپی گوسفند

بیماری اسکرپی در گوسفندان و علل بروز

نام بیماری اسکرپی در گوسفندان و علل بروز شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/24 نوع گوسفند زنده …

2 دیدگاه

  1. سلام
    من میخوام چند تا بز بخرم لطف کنید قیمت رو اعلام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *