خانه » گوسفند » بیماری اسهال گوسفندی
اسهال در گوسفند زنده
اسهال در گوسفند زنده

بیماری اسهال گوسفندی

نام بیماری اسهال گوسفندی
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/03/28
نوع گوسفند زنده
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
متوسط وزن 55
شهر تمامی شهر ها

بیماری اسهال گوسفندی یکی از بیماری های رایج در بین گوسفند زنده می باشد که بیشتر در فصول گرما همچون تابستان رخ میدهد و زمینه بروز مشکلات مختلفی در دام را فراهم می آورد از این رو در این مقاله از وب سایت نیوشیپ به بررسی و تحلیل علائم و دلایل بروز اسهال گوسفندی می پردازیم تا در صورت مواجهه با چنین مواردی راه های درمانی و اقدامات لازم برای انجام را مطلع باشید و بتوانید از پیشرفت بیماری جلوگیری نمایید که در ادامه در این رابطه اطلاعات بیشتری ارائه میگردد.

بیماری اسهال در گوسفند

بیماری اسهال گوسفندی میتواند در موارد مختلفی روی دهد که از جمله این موارد میتوان به آنتروتوکسمی و تورم معده و روده اشاره نمود که باعث میشود مدفوع گوسفند از حالت جامد و بصورت پشکل به حالت مایع تغییر شکل دهد و عوارض متعددی را برای گوسفند به ارمغان آورد. اسهال میتواند نشانه ای بر وجود عارضه ها و بیماری هایی در گوسفند باشد که با تجویز پزشک میتوانید از راه های مختلف همچون تزیرق کردن و واکسیناسیون و استفاده از دارو های غذایی مشکل بوجود آمده را حل نمایید که در مواردی برای جلوگیری از بروز اسهال در بره از آنتی بیوتیک نئومایسین سولفات پس از تولد استفاده میگردد.

علت اسهال در گوسفند
علت اسهال در گوسفند

دلایل بروز اسهال گوسفندی

بروز اسهال در دام میتواند به دلایل مختلفی باشد که از جمله این موارد میتوان به تب و اسهال همزمان در گوسفند اشاره نمود که میتواند بدلیل ابتلا به ویروس کنه و بیماری زبان آبی باشد که همراه با خون ریزی شدید در ناحیه لب و دهان صورت میگیرد و از سایر دلایل نیز میتوان به بیماری بابزیوز یا پیروپلاسموز اشاره نمود که همراه با افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس همراه است. از سایر دلایل اسهال و عدم تعادل در گوسفندان میتوان به بروز مسمومیت با سرب و مس اشاره نمود و همچنین میتواند بدلیل مصرف نمک زیاد و مصرف زیاد ویتامین A باشد.

در مواردی که همراه با تشنج ، اسهال نیز صورت بگیرد میتوان به مسمومیت از طریق مصرف آرسنیک اشاره نمود که با بروز رنگ تیره در ادرار و ریزش بزاق همراه است همچنین بروز مواردی همچون مسمومیت از طریق مصرف مس و مصرف چغندر زیاد و در نتیجه مسمومیت غذایی عامل بروز این مورد باشد . بیماری آنتروتوکسمی نیز که با کشیدگی سر و زمین گیر شدن گوسفند همراه است میتوان دلیل بروز اسهال با تشنج باشد. از سایر دلایل بروز اسهال در گوسفند میتوان به مواردی نظیر وجود کرم های نواری و قلاب و بیماری هایی نظیر بیماری سالمونلوز و کوکسیدیوز اشاره نمود.

سایر بیماری های مربوط به دام :

راه های پیشگیری

 • انجام واکسیناسیون میش ها چند هفته قبل از زایش برای بیماری های قانقاریا و تب برفکی و …
 • پشم چینی در نواحی همچون پستان و پشت میش در چند هفته قبل از زایش
 • شستشوی پستان میش قبل از تغذیه بره
 • شستشوی بهداشتی ناف بره بعد از تولد
 • عدم نگهداری بره در محیط غیر بهداشتی با وجود گوسفند بیمار
 • نگهداری از گوسفندان در محیط بهداشتی و تمیز
 • دادن آغوز به اندازه کافی و مناسب به بره
 • استفاده از علوفه تمیز
 • عدم نگهداری دام های کسل و بیمار در کنار سایر دام ها
 • استفاده مرتب از دار ها و شربت های فصلی
 • و …

راه های درمان

 • خوراندن ماست یا دوغ شیر به دام
 • تزریق یک بار فلونکسین مگلومین به صورت هر 1 سی سی برای دام به وزن 20 کیلوگرم
 • استفاده از ویتامین آ-د
 • استفاده از پودر او-آر-اس

بیماری اسهال گوسفندی در این مقاله بصورت کامل بررسی و خدمت شما عزیزان توضیح داده شد تا به عنوان دامدار با یکی از رایج ترین بیماری هایی که در گوسفندان بروز میکند و سبب بروز مشکلاتی میشود آشنا شوید و بتوانید با راهکار های معرفی شده از بروز این بیماری پیشگیری کنید و راه های درمانی را نیز بکار ببرید.

4/5 (1 Review)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

یک دیدگاه

 1. تو برخی موارد در اثر مصرف گندم و جو زیاد هم بیماری اسهال گوسفندی رخ میده که اشاره نکردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *