خانه » گوسفند » بیماری اکتیما یا اورف گوسفند
علائم بیماری اکتیما در گوسفند
علائم بیماری اکتیما در گوسفند

بیماری اکتیما یا اورف گوسفند

نام بیماری اکتیما یا اورف گوسفند
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/04/31
نوع گوسفند زنده
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
متوسط وزن 55
شهر تمامی شهر ها

بیماری اکتیما با اورف گوسفند یکی از بیماری هایی می باشد که سبب بروز مشکل در تغذیه گوسفندان میشود از این طریق که نوعی ویروس سبب ایجاد خارش و بیماری در اطراف لب ها و دهان گوسفند میشود. در صورتیکه یکی از گوسفندان در گله به این بیماری مبتلا شود ممکن است زمینه بروز این بیماری و انتقال این ویروس از طریق تغذیه مشترک از یک علوفه در سایر گوسفندان نیز بوجود آید بنابراین باید در صورت بروز این مشکل سریعا نسبت به رفع و درمان آن اقدام نمایید که در ادامه اطلاعات کامل تری راجع به این بیماری ارائه شده است.

بیماری اکتیما در گوسفند ( بیماری اورف گوسفند )

اکتیما نوعی ویروس می باشد که در صورت ورود به بدن میزبان که گوسفند می باشد سبب بروز بیماری هایی نظیر ایجاد زخم در اطراف لب و دهان گوسفند میشود که این ویروس نیز به شدت واگیر می باشد و در صورت بروز در گله ممکن است از طریق تنها یک گوسفند به تمامی گوسفندان منتقل شود. این ویروس باعث ایجاد خارش و زخم میشود که محیط مناسبی برای مگس ها فراهم میکند و به محض فرود مگس بر روی محل زخم تولید میاز صورت میگیرد و همین موضوع سبب بروز مشکلات دیگری نیز میشود.

درمان اکتیما در گوسفندان
درمان اکتیما در گوسفندان

بیماری اکتیما در گوسفندان میتواند سبب لاغر شدن و در مواردی اگر شدید باشد سبب تلف شدن گوسفند زنده شود بنابراین باید اقدامات درمانی در این رابطه هر چه سریع تر صورت گیرد چرا که ممکن است سبب آلودگی انسان نیز شود. بیماری اورف در گوسفندان بسیار شبیه به بیماری زبان آبی و سایر موارد بیماری دام می باشد و ممکن است دامدار در تشخیص این بیماری دچار اشتباه شود که در ادامه به بررسی تفاوت های این بیماری با بیماری زبان آبی می پردازیم :

  • در بیماری زبان آبی تورم در سر و صورت دیده میشود در حالیکه در اکتیما این علائم وجود ندارد.
  • تفاوت اکتیما با تب برفکی در این می باشد که در تب برفکی جراحات و زخم ها ممکن است تنها در بیضه ها و یا پستان های گوسفند مشاهده شود.
  • بیماری طاعون در سنین پایین و شدت خونریزی در شیردان همراه است. اما بیماری اکتیما در سنین دو تا چهار ساله در میش ها یافت می شود.

حتما ببینید : قیمت روز گوسفند زنده و بره زنده

درمان اورف گوسفند

در صورتیکه علائم بیماری اورف گوسفند را در یکی از گوسفندان مشاهده کردید بلافاصله گوسفند را از گله و سایر گوسفندان جدا کنید تا از ابتلای سایر گوسفندان به این بیماری نیز جلوگیری شود ، در وهله اول نسبت به واکسیناسیون دام مبتلا به این بیماری اقدام نمایید و استفاده از پماد و اسپری آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت های ثانویه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

4/5 (1 Review)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *