خانه » بز » بیماری تب کیو در دام
تب کیو در انواع دام زنده
تب کیو در انواع دام زنده

بیماری تب کیو در دام

نام بیماری تب کیو در دام
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/03/18
نوع گوسفند ، گوساله ، بز
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

بیماری تب کیو در دام یکی از بیماری های رایج در انواع دام زنده از جمله گوسفند و گوساله و بز می باشد که اثرات منفی زیادی در رشد و زندگی دام دارد و یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام می باشد که در این مقاله از نیوشیپ به ارائه اطلاعات کامل تر و بیشتری در رابطه با این بیماری می پردازیم. در نیوشیپ به معرفی انواع بیماری دام زنده از جمله گوسفندان می پردازیم و در همین راستا در این مقاله نیز به معرفی یکی دیگر از بیماری های رایج در بین دام ها می پردازیم.

تب کیو در دام زنده

تب کیو در دام یکی از بیماری هایی می باشد که میتواند عامل سقط جنین در دوران آبستنی باشد بنابراین در صورت ابتلای دام به این بیماری هم خوده دام هم جنین در خطر خواهد بود بنابراین شناسایی این بیماری در وهله اول و اقدامات فوری برای درمان یکی از لازمه های کار هر دامدار و پرورش دهنده گوسفند می باشد از این رو در این مقاله به ارائه اطلاعاتی در رابطه با این بیماری می پردازیم تا شما عزیزان بتوانید به راحتی اقدام به شناسایی این بیماری و شناخت راه های درمانی کنید.

بیماری تب کیو در انواع دام
بیماری تب کیو در انواع دام

عامل اصلی بیماری تب کیو باکتری کوکسیلا بورنتی است که این باکتری برای اولین بار در سال 2009 در هلند سبب بروز بیماری و تب کیو شد و از آن سال به بعد این بیماری در میان دام ها به یکی از رایج ترین بیماری ها تبدیل شد که متاسفانه در ایران این بیماری را با نام اشتباه انفولانزای بزی می شناسند. در صورت ابتلای انسان به این بیماری عوارضی همچون تب و سرفه گلو درد و پریشان حالی و … بروز میکند و در گوسفندان سبب سقط جنین و مرده زایی میشود که دامدار را متضرر می نماید.

سایر بیماری های دام زنده :

علائم بیماری تب کیو در انسان

تب کیو در انسان میتواند مدتی بدون علائم ، نهان باشد و بعد از مدتی علائم خود را به مرور نشان دهد که از جمله این موارد میتوان به تب بالا و سردرد شدید ، بی حالی ، گرفتگی عضلات ، سرفه ، حالت تهوع ، استفراغ و … همراه باشد که سبب بروز مشکلات و عوارض متعددی برای فرد مبتلا میگردد. عامل بیماری در مقابل مواردی همچون گرما و خشکی و مواد ضد عفونی مقاوم می باشد .

راه های تشخیص

علاوه بر مشاهده علائم حاصل از ابتلا به این بیماری میتوان از راه های دیگری نیز همچون مشاهده عفونت و باکتری ها در مواردی همچون ترشحات واژن ، جفت ، بافت های جنین ( کبد و ریه و محتویات داخل شیردان ) و … مشاهده نمود و از این طریق به نوع بیماری پی برد البته باید اشاره کرد که همواره از این طریق قابل پیگیری نمی باشد چون ممکن است این ترشحات فاقد باکتری باشند.

درمان

برای درمان تب کیو در دام باید برای شروع درمان با 500 میلی گرم کلرتتراسیکلین برای هر راس دام در هر روز بمدت پنج روز شروع کنید که سپس به 250 میلی گرم برای هر راس دام در هر روز کاهش دهید ( تا انتهای روز های باقی مانده آبستنی ) را توصیه نموده اند. در صورت شیوع شدید سقط جنین در بین گله و بسیاری از شمار دام ها ، تزریق همه میش ها با تتراسیکلین و یا اکسی تتراسیکلین LA 200 به مقدار 10 میلی گرم برای هر پوند وزن دام بصورت زیر پوستی توصیه شده است.

بیماری تب کیو در دام میتواند سبب بروز سقط جنین شود و در انسان نیز میتواند سبب بروز علائم و عوارض مختلف و متعددی شود از این رو شناسایی و انجام اقدامات درمانی برای رفع این بیماری باید مد نظر دامداران باشد که در این مقاله از سایت نیوشیپ اطلاعات کاملی در این رابطه ارائه گردید.

3/5 (1 Review)

همچنین ببینید

راه های چاق کردن دام لاغر

نحوه چاق کردن دام های لاغر

نام نحوه چاق کردن دام های لاغر شرکت نیوشیپ تاریخ 98/03/14 نوع گوسفند و گوساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *