خانه » گوساله » بیماری ذات الریه در دام
بیماری ذات الریه در دام زنده
بیماری ذات الریه در دام زنده

بیماری ذات الریه در دام

نام بیماری ذات الریه در دام
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/02/06
نوع گوسفند و گوساله
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

بیماری ذات الریه در دام یکی از خطرناک ترین و کشنده ترین بیماری ها و عارضه هایی می باشد که میتواند سبب بروز علائم مرگ آفرینی در گوسفندان و حتی گوساله ها شود. بیماری های دامی در موارد زیادی میتوانند سبب بروز مشکلاتی در رشد و زندگی دام کنند که در وب سایت نیوشیپ به بررسی انواع بیماری دام زنده اعم از گوساله و گوسفند و … می پردازیم و در این مقاله نیز به بررسی بیماری ذات الریه در گوسفند و گوساله می پردازیم تا اطلاعات کاملی در رابطه با این بیماری داشته باشید.

بیماری ذات الریه گوسفند

ذات الریه در گوسفندان Pulmonary disease of the sheep میتواند از بیماری های پر آسیبی باشد که بروز میکند که اکثرا در دام هایی اعم از گوسفند و گوساله هایی بروز میکند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. ذات الریه که با نام پنومونی نیز شناخته میشود از طریق باکتری ها و ویروس ها و پلاسما های میکروبی وارد بدن میزبان میشود و سبب بروز بیماری های مختلف میشود. بروز این بیماری در گوسفندان میتواند از طریق تغذیه مواد آلوده باشد و در گوساله های 2 یا 3 ماهه نیز میتواند از طریق تغذیه نامناسب و یا خوردن آغوز ترش شده باشد که سبب ضعف در سیستم ایمنی میشود.

علائم بیماری ذات الریه

از بارز ترین و مشخص ترین علائم بیماری ذات الریه میتوان به بروز تب شدید و افزایش تعداد تنفس ها بصورت غیر طبیعی و ناتوانی در مکیدن شیر در گوساله ها و بی اشتهایی و ریزش آب چشم بصورت غیر ارادی و سرفه اشاره نمود. علائم این بیماری نیز همچون علائم بیماری کزاز گاو میتواند در صورت تشدید و عدم درمان سبب بروز مشکلات جدی در دام و حتی تلف شدن شود بنابراین در صورت بروز این علائم اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهید.

ذات الریه در گوسفند و گوساله
ذات الریه در گوسفند و گوساله

عوامل افزایش خطر شیوع ذات الریه

وجود تعداد زیادی از دام ها در محیط ، تغذیه بیش از حد دام اعم از گوسفند زنده و گوساله از شیر ، عدم خوردن آغوز تازه و غنی دام پس از تولد ، وجود شرایط نامناسب در محل نگهداری دام اعم از عدم وجود تهویه نامناسب و مرطوب بودن محیط و سرد بودن و … در کنار کمبود ویتامین های لازم برای دام میتواند مستعد تشدید علائم بیماری شود. با توجه به افزایش قیمت گوساله زنده 98 و قیمت گوسفند زنده 98 بهتر است هرچه زودتر نسبت به درمان دام اقدام نمایید تا دام تلف نشود.

راه های پیشگیری از ذات الریه

  • در نظر داشتن اقدامات بهداشتی و نظافتی برای دام ها
  • عدم نگهداری دام ها در مناطق مرطوب و خیس و آلوده
  • پیشگیری از بروز عفونت در دام
  • انجام منظم واکسیناسیون در دام

بیماری ذات الریه در دام زنده بصورت کامل در این مقاله برای شما عزیزان تشریح شد تا اطلاعات کاملی در این رابطه داشته باشید و با استفاده از راهکار های معرفی شده در این مقاله از ابتلای دام ها به ذات الریه پیشگیری نمایید تا از پرورش انواع دام متضرر نشوید.

3/5 (1 Review)

همچنین ببینید

تب کیو در انواع دام زنده

بیماری تب کیو در دام

نام بیماری تب کیو در دام شرکت نیوشیپ تاریخ 98/03/18 نوع گوسفند ، گوساله ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *