خانه » بز » بیماری شاربن علامتی در دام
بیماری شاربن علامتی در دام چیست
بیماری شاربن علامتی در دام چیست

بیماری شاربن علامتی در دام

نام بیماری شاربن علامتی در دام
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/03/22
نوع گوساله و گاو و گوسفند
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

بیماری شاربن علامتی در دام زنده یکی از بیماری هایی می باشد که در صورت مبتلا شدن دام به آن تلفات زیادی بر جای میگذارد از این رو به عنوان یکی از خطرناک ترین بیماری هایی که دام بدان مبتلا میشود شناخته شده می باشد که با توجه به آسیب هایی که به دام ها میزند آشنایی با این بیماری برای دامداران لازم و ضروری می باشد از این رو در این مقاله از وب سایت نیوشیپ به بررسی بیماری شاربن مقاربتی در گوساله و گوسفند می پردازیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه داشته باشید.

شاربن علامتی در گوسفند و گاو

بیماری شاربن علامتی یکی از بیماری های عفونی حاد در دام ها می باشد که سبب بروز عوارض مختلف و متعددی در دام همچون التهاب عضلات و توکسمی میشود که در صورت ابتلای دام به این بیماری عارضه های مختلفی گریبان گیر دام میشود و در مواردی سبب میشود تا تلفات زیادی در دام ها صورت بگیرد. شاربن علامتی بیشتر در گاو و گاومیش دیده میشود و در برخی موارد در سایر دام ها نظیر گوسفند و بز نیز دیده میشود که با توجه به افزایش قیمت گوسفند زنده در سال جاری باید از بروز این بیماری و گسترش آن جلوگیری شود تا دامداران عزیز از ابتلای دام ها به این بیماری متضرر نشوند.

نحوه انتقال

نحوه انتقال شاربن مقاربتی از طریق میکروبی می باشد که از طریق خاک آلوده به دام منتقل میشود که میکروب مربوطه در صورتیکه در خاک و مرتع و چراگاه های گوسفندان وجود داشته باشد میتواند تا چند سال سبب بروز بیماری شود که با ورود به دستگاه و سیستم گوارشی گوسفند زنده عامل بروز بیماری را بوجود می آورد که از سایر راه های انتقال شاربن علامتی میتوان انتقال از لاشه دام تلف شده و مدفوع دام های ناقل را نیز مد نظر قرار داد.

بیماری های گوسفند و گاو :

علائم در گوسفند

یکی از علائم شاربن علامتی در دام ها و گوسفند ها که با مشاهده آن میتوان به بروز این بیماری پی برد درگیر شدن عضلات پای گوسفند و در نتیجه ایجاد جراحت در آن می باشد که در صورت بروز این عارضه دام دچار لنگش میشود و نمیتواند بدرستی راه برود که با مشاهده این موضوع میتوانید به بروز این بیماری در دام پی ببرید.

بیماری شاربن علامتی چیست
بیماری شاربن علامتی چیست

علائم شاربن علامتی در گاو

یکی از علائم مشترک شاربن علامتی در بین گوسفند و گاو لنگش می باشد که بدلیل تورم عضلات پا و شکم صورت میگیرد می باشد و سایر عارضه هایی همچون وجود گاز در زیر محل تورم و تغییر رنگ ناحیه متورم شده اشاره نمود که ممکن است همگی یا چند مورد از علائم بیماری در دام بروز کند. توجه داشته باشید که در برخی موارد ممکن است دام در صورت ابتلا به این بیماری هیچکدام از این علائم را بروز ندهد چرا که سرعت رشد این بیماری بسیار بالاست و گاها دام تا 36 ساعت بعد از ابتلا تلف میشود.

پیشگیری

بیماری شاربن علامتی در دام زنده میتواند سبب بروز تلفات زیادی شود بنابراین با استفاده از رعایت چند مورد میتوان از بروز این بیماری پیشگیری نمود که از جمله این موارد میتوان به انجام واکسیناسیون دام در اوایل بهار و اواخر زمستان و سوزاندن لاشه دام های مبتلا به این بیماری اشاره نمود.

4/5 (1 Review)

همچنین ببینید

راه های چاق کردن دام لاغر

نحوه چاق کردن دام های لاغر

نام نحوه چاق کردن دام های لاغر شرکت نیوشیپ تاریخ 98/03/14 نوع گوسفند و گوساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *