خانه » گوساله » بیماری هیداتیدوز در گوسفند
هیداتیدوز در گوسفندان
هیداتیدوز در گوسفندان

بیماری هیداتیدوز در گوسفند

نام بیماری هیداتیدوز در گوسفند
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/03/08
نوع گوسفند و گوساله
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

بیماری هیداتیدوز در گوسفند یکی دیگر از بیماری های رایج و شایع در بین گوسفندان و دام ها می باشد که میتواند سبب بروز اختلالاتی در دام شود از این رو در ادامه معرفی بیماری های دامی در وب سایت نیوشیپ به بررسی این عارضه نیز می پردازیم تا شما عزیزان اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید. بیماری های دامی در صورتی که شناسایی نشوند و بصورت فوری برای درمان آن اقدام نشود میتوانند با پیشرفت سبب تلف شدن دام شوند از این رو شناخت بیماری ها برای دامداران و پرورش دهندگان دام لازم و ضروری می باشد که در ادامه در رابطه با هیداتیدوز اطلاعات بیشتری خدمتتان ارائه میگردد.

کیست هیداتید یا هیداتیدوز گوسفند

بیماری هیداتیدوز یکی از عارضه هایی است که بصورت مشترک بین انسان و دام وجود دارد بنابراین درمان این بیماری در گوسفندان میتواند مانع انتقال آن به انسان نیز شود بنابراین اقدامات پیشگیری و درمانی را باید مورد توجه قرار داد. عامل اصلی این بیماری کرم های پهن بند بند هستند که در صورت ورود به بدن میزبان سبب بروز کیست هایی در ریه و کبد گوسفند میشوند و اگر از این بیماری و پیشرفت آن جلوگیری نشود میتواند سبب شود تا در قلب و مغز نیز کیست هایی بوجود بیاید و دام را دچار عارضه های جدی کند و در نهایت سبب تلف شدن آن بشود.

هیداتیدوز گوساله و گاو
هیداتیدوز گوساله و گاو

با توجه به اینکه امروزه قیمت گوسفنده زنده بسیار بالا می باشد بنابراین تلف شدن هر راس دام میتواند دامدار را متضرر نماید بنابراین در نظر داشتن اقدامات پیشگیرانه و درمانی برای این بیماری و برای تمامی گوسفندان لازم می باشد که بسیاری از بیماری ها همچون هیداتیدوز و بیماری ذات الریه در دام را میتوان با اقداماتی پیشگیری نمود.

عامل بیماری

نوعی کرم پهن که بند بند می باشد عامل اصلی بیماری هیداتیدوز در دام می باشد که نوع بالغ این کرم در روده حیوانات وحشی همچون سگ وجود دارد. شکل گیری بدن کرم ها به گونه ای می باشد که بصورت بند بند می باشد و بند های ابتدایی نابالغ هستند و بند های انتهایی بالغ و دارای اندام های جنسی هستند بطوریکه در هر باری که میزبان اقدام به دفع مدفوع می نماید این انگل ها یعنی قسمت های انتهایی و بالغ از بدن میزبان خارج میشوند که پس از خارج شدن میتوانند موجب آلودگی خوراک سایر جانداران شوند.

انگل های ازاد شده بدنبال بدن های جدید و میزبان های جدید هستند تا وارد بدن وی شوند و از مواد موجود تغذیه نمایند که راه اصلی انتقال این انگل ها به بدن گاو و گوسفند و حتی انسان استفاده از سبزیجات و مواد غذایی آلوده به این انگل می باشد که بعد از ورود این انگل به بدن میزبان لارو خارج شده و سبب بروز بیماری میشود و کیست های متعدد در نواحی داخلی بدن بروز میکند.

پیشگیری از هیداتیدوز

با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی میتوان از بروز این بیماری پیشگیری نمود تا نیازی به اقدامات درمانی در صورت ابتلا نباشد که در ادامه به معرفی راه هایی برای پیشگیری از این بیماری می پردازیم :

  • حذف سگ های ولگرد که موجب انتقال این بیماری میشوند.
  • کشتار و ذبح بهداشتی دام ها در مرکز عرضه دام زنده
  • واکسیناسیون سگ ها
  • عدم استفاده از ماد غذایی و آب آلوده

بیماری هیداتیدوز در دام یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله گوسند و گوساله می باشد که میتواند سبب بروی عوارضی در دام و انسان شود از این رو در این مقاله به معرفی این بیماری و راه های پیشگیرانه در این رابطه پرداختیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیار داشته باشید.

3.5/5 (2 Reviews)

همچنین ببینید

تب کیو در انواع دام زنده

بیماری تب کیو در دام

نام بیماری تب کیو در دام شرکت نیوشیپ تاریخ 98/03/18 نوع گوسفند ، گوساله ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *