خانه » بز » بیماری کتوز دامی
بیماری کتوز در دام ها و راه درمان
بیماری کتوز در دام ها و راه درمان

بیماری کتوز دامی

نام بیماری کتوز دامی
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/04/17
نوع گاو
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

بیماری کتوز دامی یکی از بیماری های رایج در بین گوسفند زنده و گاو می باشد که سبب بروز مشکلات و عارضه های مختلفی در دام میشود که در صورتیکه این بیماری درمان نشود سبب بروز تلفات در گله میشود از این رو در این مقاله از وب سایت نیوشیپ به بررسی بیماری کتوز دامی می پردازیم تا با علائم این بیماری در کنار عوارض و راه های پیشگیری و درمان این بیماری آشنا باشید و بتوانید اقدامات لازم انجام دهید که در این رابطه در ادامه اطلاعات کاملی ارائه شده است.

بیماری کتوز در گاو و گوسفند

بیماری کتوز یکی از بیماری های مرتبط با دوران آبستی دام همچون عارضه کبد چرب در گاو می باشد که میتواند تهدیدات مختلفی برای دام پیش آورد که دلیل اصلی بروز این بیماری را میتوان کاهش گلوکز خون و افزایش تولید اجسام کتونی دانست که احتمال بروز این بیماری در گاو های تلیسه ای بیشتر از دام های مسن می باشد. بروز این بیماری در بین شش هفته اول آبستنی گاو و گوسفند رخ میدهد که وجود اجسام کتونی در خون و ادرار دام پس از زایمان و کاهش گلوکز خون سبب کاهش اشتهای گاو و بروز عوارض دیگری نظیر ایجاد چربی کبد و در نتیجه خستگی مفرط در دام هایی میشود که چند هفته از زایمان انها میگذرد.

عارضه کتوز در دام ها
عارضه کتوز در دام ها

علائم

  • کاهش اشها و در نتیجه کاهش وزن گاو پس از زایمان
  • خستگی مفرط دائم در دام
  • احتمال بروز کبد چرب
  • کاهش دریافت انرژی و مواد مغذی پس از زایمان
  • عدم داشتن تعادل

درمان کتوز دامی

قبل از اینکه نیاز به اقدامات درمانی داشته باشید بهتر است تا با مدیریت تغذیه و موادی که به دام میدهید مانع از افزایش وزن نا متعارف در دام و در نتیجه سخت زایی شوید. از راه های درمانی که برای درمان کتوز صورت میگیرد میتوان به تزریق وریدی 500 میلی لیتر محلول گلوکز 50 درصد اشاره نمود که در صورت در پیش گرفتن این راه باید تزریق های پی در پی و منظمی انجام دیهد چرا که تولید لاکتوز برای شیر و مصر گلوکز دریافتی میتواند سبب بی تاثیر بودن این تزریق شود بنابراین باید پی در پی و بصورت منظم به تزریق گلوکز بپردازید.

در گاو هایی که سابقه ابتلا به کتوز دارند باید در زایمان های بعدی پس از زایمان گلیکول پروپیلین یا پروپیونات سدیم به دام خورانده شود. همچنین گاو ها با علوفه مرغوب باید تغذیه شوند و از مصرف مواد سیلویی نامرغوب و دارای اسید بوتیریک بالا جلوگیری شود و ویتامین و مینرال در مقادیر لازم برای گاو ها باید در اختیارشان قرار گیرد.

3/5 (1 Review)

همچنین ببینید

عوارض همخونی در گوساله ها

هم خونی در گوساله ها

نام هم خونی در گوساله ها شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/13 نوع گوساله و گاو سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *