خانه » گوساله » بیماری کزاز گاو
بیماری کزاز در گاو ها
بیماری کزاز در گاو ها

بیماری کزاز گاو

نام بیماری کزاز گاو
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/03/01
نوع گاو
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

بیماری کزاز گاو یکی از شایع ترین بیماری ها و امراضی می باشد که گریبان گیر گاو ها میشود و سبب بروز مشکلات مختلفی در گاو میشود که در این مقاله به منظور بررسی دقیق تر و بهتر این بیماری به ارائه اطلاعاتی کامل در این زمینه می پردازیم. بیماری کزاز از جمله بیماری های مشترک در بین انسان و حیوان می باشد که شد این بیماری به نسبت در اسب شدید تر از انسان و سایر جانداران همچون گاو می باشد اما با این حال گاو ها بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند که در ادامه به بررسی دقیق تر و بهتر این موضوع می پردازیم.

بیماری کزاز در گاو

عامل بروز بیماری کزاز باکتریایی می باشد که با نام باکتری کلسترویدیوم تتانی شناخته شده می باشد که بیشتر در مواردی همچون خاک آلوده و مدفوع دیده میشود و از این طریق منتقل میگردد و سبب بروز مشکلاتی میگردد که بروز بیماری کزاز در گاو بیشتر از طریق تغذیه صورت میگیرد. در صورتی که علوفه و مواد غذایی گاو به این باکتری از راه های انتقال ذکر شده آلوده شود گاو را محتمل ابتلا به بیماری میسازد. از سایر راه های انتقال کزاز به گاو میتوان به ورود باکتری از طریق زخم های عمیق اشاره نمود و امکان انتقال بیماری از مجرای تناسلی گاو در هنگام زایمان نیز وجود دارد.

راه های درمان کزاز در گاو
راه های درمان کزاز در گاو

علائم بیماری کزاز در گاو

در صورتیکه گاو مبتلا به بیماری کزاز باشد علائم مختلفی در آن بروز میکند که از جمله این موارد میتوان به علائم زیر اشاره نمود ( دوره بیماری میتواند بین 5 تا 10 روز باشد که در این مدت این علائم بروز میکنند ) :

  • انقباض شدید عضلات صورت و سفت شدن فک
  • ایجاد پلک سوم روی قسمت انتهایی چشم
  • سفت شدن پا های دام
  • ریزش بزاق از دهان گاو
  • برافراشته شدن دم همچون اسب
  • نعره کشیدن
  • یبوست

در موارد شدید تر علاوه بر بروز موارد ذکر شده مشکلات دیگری نظیر زمین گیر شدن گاو ، انحراف دم و تشنج و افزایش درجه حرارت بدن و حتی مرگ نیز گریبان گیر دام میشود که با توجه به قیمت گوساله و گاو زنده ، مرگ هر کدام میتواند ضرر بسیاری را برای دامداران به ارمغان آورد.

پیشگیری و درمان

راه هایی برای مقابله و پیشگیری بیماری کزاز وجود دارد که از جمله این موارد میتوان به استفاده از واکسن کزاز قبل از ابتلا گاو به این بیماری اشاره نمود و همچنین رعایت موارد نظافتی و ضد عفونی در هنگام اخته کردن و دم بری میتواند از بروز کزاز جلوگیری نماید. از جمله راه های درمان کزاز در گاو نیز میتوان به قرار دادن دام زنده در مکان های کم نور و تمیز و ضد عفونی کردن محل زخم اشاره نمود. استفاده از دارو های آرامبخش و شل کننده عضلات و پنی سیلین و سرم ضد کزاز در هنگام بروز علائم نیز میتواند موثر باشد.

بیماری کزاز در گاو در صورتیکه درمان نشود میتواند جزو یکی از بیماری هایی باشد که سبب مرگ و میر گاو میشود از این رو مراقبت های قبل از ابتلا لازم می باشد که در این مقاله از وب سایت نیوشیپ اطلاعات کاملی راجع به تمامی جنبه های این بیماری خدمت شما عزیزان ارائه گردید.

2/5 (1 Review)

همچنین ببینید

تلقیح مصنوعی گوسفند

تلقیح مصنوعی در گوسفندان

نام تلقیح مصنوعی در گوسفندان شرکت نیوشیپ تاریخ 98/03/20 نوع گوسفند زنده سال 98 نژاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *