خانه » گوسفند » تلقیح مصنوعی در گوسفندان
تلقیح مصنوعی گوسفند
تلقیح مصنوعی گوسفند

تلقیح مصنوعی در گوسفندان

نام تلقیح مصنوعی در گوسفندان
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/03/20
نوع گوسفند زنده
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

تلقیح مصنوعی در گوسفندان یکی از روش های مفید برای افزایش تعداد گوسفندان و همچنین چند قلو زایی می باشد که توسط دامداران برای افزایش جمعیت گله گوسفند ها صورت میگیرد که لازمه انجام این کار داشتن تخصص در زمینه انجام تلقیح مصنوعی می باشد بنابراین بصورت سرخود دست به انجام چنین کاری نزنید که در این مقاله از وب سایت نیوشیپ به معرفی و آموزش تلقیح مصنوعی در گوسفندان می پردازیم تا اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیار شما دامداران عزیز ارائه دهیم.

آموزش تلقیح مصنوعی در گوسفند

داشتن گوسفندان چند قلوزا و تولد بره هایی سالم و با کیفیت بالا یکی از موارد مورد توجه دامداران می باشد که راه های متعددی برای رسیدن به این هدف اعم از جیره فلاشینگ و تلقیح مصنوعی وجود دارد که در روش جیره فلاشینگ که کاملا با تلقیح مصنوعی در دام زنده متفاوت می باشد با استفاده از راه هایی همچون تغذیه درست و رعایت موارد مختلفی درصد دوقلوزایی و چند قلوزایی در دام بالا میرود و در روش تلقیح مصنوعی نیز با استفاده از اسپرم گیری از قوچ و تخلیه اسپرم در واژن میش این کار صورت میگیرد.

چگونگی تلقیح مصنوعی گوسفند
چگونگی تلقیح مصنوعی گوسفند

در میان بهترین گوسفندان ایرانی میتوان به نژاد هایی نظیر گوسفند افشاری و گوسفند سنگسری و … اشاره نمود که درصد چندقلوزایی و دوقلوزایی بالایی دارند که با استفاده از بکارگیری راه های دیگری نیز همچون استفاده از تلقیح مصنوعی این درصد بیشتر میشود بنابراین یادگیری روش تلقیح مصنوعی میتواند بازدهی بهتری برای دامداران داشته باشد. در تعریف کلی باید گفت که در روش تلقیح مصنوعی آبستن کردن گوسفند ماده بدون جفت گیری با گوسفند نر صورت میگیرد.

روش های تلقیح مصنوعی بر اساس نوع اسپرم

به عنوان یک دامدار و یا یک خریدار گوسفد بدون شک با نام گوسفند رومانف آشنا هستید که بدلیل داشتن خاصیت چندقلوزایی بسیار معروف می باشد که در مواردی حتی تا 9 بره را در یک زایمان بدنیا آورده است بنابراین میتوان از اسپرم قوچ رومانف برای آبستن کردن سایر گوسفندان استفاده کنید که برای این کار میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید که در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

میتوانید ببینید : قیمت روز گوسفند و بره زنده

روش اول را میتوان تلقیح مصنوعی با اسپرم مایع تازه معرفی کرد که در این روش اسپرم قوچ بلافاصله بعد از گرفتن از قوچ با رقیق کننده ای همچون شیر کم چرب به نسبت های 1 به 2 تا 1 به 7 در پایوت های 0.25 تا 0.5 cc وارد بدن میش می شود. در روش دیگر تلقیح مصنوعی با استفاده از اسپرم ذخیره شده در دمای زیر 8 درجه صورت میگیرد که در این روش اسپرم در دمای ذکر شده نگهداری می شود که بعد از حدود 72 ساعت اگر تلقیح صورت نگیرد با افت اسپرم مایع گرفته شده روبرو خواهید بود. در روش سوم تلقیح با استفاده از روش منجمد سازی صورت میگیرد که در این روش اسپرم در پایوت های 0.25 تا 0.5 cc با ازت منجمد میشود که در میان روش های ذکر شده موثر ترین روش استفاده از اسپرم تازه می باشد.

روش های تلقیح مصنوعی بر اساس نوع تخلیه اسپرم

روش واژینال

در روش واژینال که با نام تلقیح کور در گوسفندان نیز شناخته میشود احتمال باروری بسیار کم است و بهترین بازدهی برای این روش استفاده از اسپرم مایع تازه می باشد چرا که در صورت استفاده از اسپرم منجمد تقریبا درصد باروری صفر می باشد. در این روش با استفاده از تفنگ اسپرم ها بصورت مستیم داخل واژن میش تخلیه میگردد.

روش سرویکال

این روش که در بز ها دارای بازدهی فوق العاده می باشد یکی از بهترین روش ها برای انجام و تخلیه اسپرم در تلقیح مصنوعی می باشد که در این روش با استفاده از اسپوکولوم دهانه واژن به میزان لازم باز میشود و با استفاده از تفنگ مخصوص تلقیح و نور چراغ قوه سعی در باز شدن کافی دهانه واژن میشود تا بصورت درست و مناسب اسپرم در واژن گوسفند تخلیه گردد.

نحوه تلقیح مصنوعی گوسفند
نحوه تلقیح مصنوعی گوسفند

روش لاپاراسکوپ

در این روش استفاده از دستگاه لاپاراسکوپ برای تلقیح مصنوعی بکار گرفته میشود که برای این کار باید این دستگاه را در اختیار داشته باشید و در وهله اول قسمت فوقانی پستان میش تراشیده میشود و دو سوراخ کوچک در ناحیه شکمی پستان ایجاد میگردد و با استفاده از آندوسکوپ تخمدان گوسفند را پیدا میکنند و از طریق سوراخ دیگر اقدام به تخلیه اسپرم می کنند که استفاده از اسپرم های منجمد در این روش بهترین بازدهی را دارد.

روش سرویکال عمیق یا ترانس سرویکال

در این روش که همان روش سرویکال می باشد و تنها تفاوت آن بکارگیری هورمون اکسی توسین می باشد برای باز تر شدن سرویکس گوسفند تا تخلیه عمیق تر و در نتیجه مفید تری صورت گیرد.

تلقیح مصنوعی در گوسفندان و روش های اسپرم گیری و تخلیه اسپرم و … در این مقاله بصورت کامل ارائه شد تا عزیزان دامدار بتوانند اقدام به تلقیح مصنوعی در گوسفندان نمایند تا بازدهی بیشتری از نگهداری گوسفندان داشته باشند.

4/5 (1 Review)

همچنین ببینید

جفت ماندگی در گاو ماده

بیماری جفت ماندگی در گاو

نام بیماری جفت ماندگی در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/03/23 نوع گاو سال 98 نژاد …

یک دیدگاه

  1. من استفاده کردم از مطالب ممنون واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *