خانه » گوساله » سندروم کبد چرب در گاو
مشکل کبد چرب در دام زنده
مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/04/15
نوع گاو زنده
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

سندروم کبد چرب در گاو و تمامی پستانداران یکی از مهمترین و جدی ترین معضلاتی می باشد که میتواند سبب بروز مشکلات مختلفی شود از این رو در صورت وجود چنین بیماری و عارضه مخفی باید تمامی اقدامات فوری جهت درمان صورت گیرد تا عوارض خطرناک گریبان گیر فرد یا موجود دارای این عارضه نشود که در این رابطه در این مقاله از وب سایت نیوشیپ به بررسی موضوع سندروم کبد چرب در گاو و راه های پیشگیری و درمان و … می پردازیم که در ادامه اطلاعات بیشتری در این رابطه ارائه میگردد.

کبد چرب گاو

کبد چرب ممکن است در تمامی گاو ها اعم از گاو ماده و گاو نر بروز کند اما بیشتر در گاو های چاقی دیده میشود که مدت زمان کمی تا زایمان آنها باقی مانده است ، بدین صورت که بیشتر گاو های ماده در اوایل دوران شیردهی از نظر حالت انرژی در حالت منفی هستند که این حالت ممکن است سبب تجزیه بافت های ذخیره چربی در بدن گاو شود که نتیجه آن افزایش سطح اسید های چرب غیر اشباع NEFA در خون می باشد که در اثر بروز این حالت کبد شروع به ذخیره سازی چربی های آزاد در خون میکند و این چربی ها در کبد تبدیل به گلیسیرید میشوند که بروز چنین عواملی گاو را مستعد ابتلا به کبدچرب در اوایل دوران شیردهی میکند.

عارضه کبد چرب در دام
عارضه کبد چرب در دام

علائم بروز کبد چرب در گاو

از مهمترین علائم بروز کبد چرب در دام میتوان به بی اشتهایی و افسردگی دام اشاره نمود که علاوه بر این موارد میتوان به بروز علائم بیماری هایی نظیر کتوزیس و سایر بیماری های متابولیکی همچون تب شیر و ورم پستان اشاره نمود .

سایر بیماری های مربوط به دام :

راه های پیشگیری

همانطور که میدانید یکی از مهمترین بروز عارضه هایی همچون چربی کبد میتواند نوع تغذیه دام همچون گوسفند زنده و گاو باشد که برای پیشگیری از این عارضه باید برنامه غذایی و رژیمی درستی در نظر گرفت به گونه ای که از آزادسازی اسید های چرب جلوگیری شود تا تعادل منفی انرژی گاو ها در اوایل دوران شیردهی به میزان حداقل برسد. همچنین بهتر است وضعیت وزنی و بدنی گاو را دائما در نظر داشته باشید تا اواخر دوره شیردهی به چک کردن وزن گاو بپردازید که بهترین وضعیت بدنی برای گاو در دوره خشکی محدوده ۵/۰ ± است.

درمان کبد چرب گاو

درمان کبد چرب گاو بسیار مشکل می باشد و تنها راه درمان استفاده از تزریق وریدی گلوکز می باشدکه در بیشتر موارد این نوع درمان نیز پاسخگو نمی باشد و میتوان گفت که بسیاری از گاو هایی که به کبد چرب مبتلا میشوند را باید از گله حذف کرد.

3/5 (1 Review)

همچنین ببینید

علائم بیماری اکتیما در گوسفند

بیماری اکتیما یا اورف گوسفند

نام بیماری اکتیما یا اورف گوسفند شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/31 نوع گوسفند زنده سال 98 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *