خانه » گوسفند » متوسط وزن گوسفند زنده
وزن متوسط دام زنده
وزن متوسط دام زنده

متوسط وزن گوسفند زنده

نام متوسط وزن گوسفند و بره زنده
قیمت متفاوت بر اساس نژاد و وزن
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/1/24
نوع گوسفند زنده - بره زنده
سال 98
نژاد افشاری ، سنگسری ، کردستان ، سنجابی ، بهمنی ، مغانی و ...
متوسط وزن 55
قیمت گوشت متفاوت بر اساس وزن
شهر بسیاری از مناطق و شهر های ایران

وزن گوسفند زنده یکی از مورد توجه ترین فاکتور ها برای خرید دام زنده می باشد. سوال اکثر مشتریانی که با مجموعه نیوشیپ در تماس هستند نیز در رابطه با متوسط وزن گوسفند زنده و بره زنده می باشد. از این رو تصمیم گرفتیم تا با ارائه مقاله ای کامل توضیحات کاملی راجع به متوسط وزن دام زنده اعم از گوسفند و بره خدمت شما عزیزان ارائه دهیم .

متوسط وزن گوسفنده زنده در انواع نژاد دام

افرادی که برای خرید دام زنده به مراجع فروش گوسفند زنده مراجعه می نمایند و یا بصورت اینترنتی و تلفنی اقدام به خرید گوسفنده زنده می کنند باید بنا به نیاز و مقداری که بدان احتیاج دارند تصمیم به خرید بکنند که در این رابطه عزیزانی که به مقدار گوشت بیشتری نیاز دارند میتوانند خرید میش و یا خرید قوچ را در نظر داشته باشند . متوسط وزن قوچ و متوسط وزن میش در نژاد های گوسفندان ایرانی گوشتی بالا می باشد .

وزن متوسط گوسفنده زنده در نژاد های مختلف
وزن متوسط گوسفنده زنده در نژاد های مختلف

عزیزانی نیز که به گوشت در مقدار کمتر نیاز دارند برای جلوگیری از اسراف و بنا به مقدار نیاز خود میتوانند اقدام به خرید بره زنده نمایند که متوسط وزن بره زنده کمتر از میش و قوچ می باشد و میتواند گوشت مورد نیاز شما با کیفیت بالاتری را تامین نماید . شما عزیزان میتوانید با مراجعه به مرکز عرضه دام زنده در تهران و سایر شهر های ایران گوسفند و یا بره مورد نظر خود با وزن درخواستی را خریداری نمایید .

برای مشاهده قیمت گوسفند زنده برا اساس وزن میتوانید به بخش مربوطه مراجعه نمایید .

وزن دام زنده

وزن دام زنده تابع فاکتور ها و عوامل متعددی می باشد که رعایت این فاکتور ها و فراهم آوردن شرایط مناسب برای گوسفندان نتیجه خوبی را برای دامداران به عمل خواهد آورد تا بتوانند دامی با وزن بالاتر در اختیار داشته باشند که از این موارد میتوان به تغذیه و استفاده از مواد مفید و لازم برای رشد گوسفنده زنده اشاره نمود که در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم .

میانگین وزن گوسفند زنده

میانگین وزن گوسفند زنده سوال بسیاری از افرادی می باشد که میخواهند اقدام به خریداری گوسفند نمایند چرا که در برخی موارد تفاوت هایی در بین وزن گوسفندان نژاد مختلف همچون گوسفند افشاری با سایر نژاد ها همچون سنجابی وجود دارد چرا که گوسفندان افشاری در دسته بندی گوسفندان گوشتی هستند بنابراین مسلما میانگین وزن بیشتری نسبت به سایرین خواهند داشت .

وزن گوسفند زنده
وزن گوسفند زنده

میانگین وزن بره زنده

بره ها نیز همچون گوسفندان در نژاد های مختلف میتوانند وزن های متفاوتی داشته باشند چرا که سلامت بره در کنار تغذیه و نوع نژاد در وزن گیری و تعیین میانگین وزن بره زنده تاثیر گذار می باشد . پس بره نژاد گوشتی که دارای نژاد برتری نسبت به سایرین باشد و دارای تغذیه مناسب و هیچگونه سابقه بیمای باشد وزن بیشتری نسبت به سایر بره ها خواهد داشت .

 متوسط وزن بره زنده

بره ها که اکثرا دارای جثه کوچکی می باشند و همواره تقاضای زیادی برای خرید آنها جهت نگهداری و پرورش و یا حتی ذبح و استفاده از گوشت وجود دارد باید به وزن معقولی برسند تا امکان خرید و فروش آنها وجود داشته باشد . بره ها اکثرا در هنگام تولد از مرز 5 کیلوگرم بیشتر تجاوز نمیکنند و برای خرید و فروش جهت نگهداری و پرورش میتوانند مورد استفاده قرار گیرند اما در مواردی که برای ذبح مورد استفاده قرار میگیرند باید تا 20 کیلوگرمی وزن داشته باشند بنابراین متوسط وزن بره زنده برای ذبح را میتوان 20 در نظر گرفت .

عوامل موثر در وزن گوسفند و بره

به عنوان دامدار و یا حتی خریدار باید از این اطلاع داشته باشید که عوامل زیادی در تعیین وزن متوسط گوسفند زنده تاثیر دارند که در این بخش به معرفی این عوامل می پردازیم ، از تاثیر گذار ترین فاکتور ها در رشد و وزن گیری گوسفندان و بره ها را میتوان نژاد معرفی نمود . برخی از گوسفندان و بره ها از نژاد های گوشتی می باشند و در نتیجه متوسط وزن گوسفند زنده و متوسط وزن بره زنده از این نژاد ها بیشتر می باشد . گوسفندان و بره هایی از نژاد شیری و … نیز مسلما وزن کمتری خواهند داشت .

نوع تغذیه و مواد غذایی مصرفی در پرورش و نگهداری از گوسفندان نیز بسیار تاثیر گذار می باشد برای مثال گوسفندان پرواری با تغدیه بالا و مقوی که در دوره پرواری دارند همچون مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مفید و … وزن بیشتری کسب می کنند و گوسفندانی که تغدیه مناسبی نداشته باشند وزن کمتری خواهند داشت .

وزن متوسط دام زنده در نژاد های مختلف
وزن متوسط دام زنده در نژاد های مختلف

یکی دیگر از عوامل موثر در وزن گوسفند زنده و بره زنده که ارتباط زیادی به تغدیه نیز دارد شرایط محیطی و چراگاه ها و محیط استراحت گوسفندان می باشد که در صورتیکه مکان چراگاه دارای علوفه کافی و مناسب باشد و محل نگهداری از گوسفندان دارای استاندارد های لازم همچون تهویه و … باشد مسلما گوسفندان رشد بهتری خواهند داشت و متوسط وزن بره و گوسفنده زنده نیز بیشتر خواهد بود . مناطق کویری و بدون چراگاه نسبت به مناطق کوهستانی پر تراکم از نظر پوشش گیاهی همواره بره ها و گوسفندان ضعیفی خواهند داشت .

متوسط وزن گوسفند بر اساس نژاد

همانطور که در مقاله گوسفند چیست خدمتتان توضیح داده شد گوسفندان در نژاد های مختلف دارای تمایزات و ویژگی های خاصی می باشند به گونه ای که این تفاوت ها و تمایزات سبب بروز خصوصیات ظاهری و حتی وزن متفاوت در بین گوسفندان شده است که در همین رابطه در ادامه به بررسی حداقل و حداکثر وزن گوسفند در نژاد های مختلف در بین گوسفندان ایرانی می پردازیم .

وزن گوسفند افشاری

در نژاد گوسفند افشاری که یکی از نژاد های گوشتی می باشد وزن گوسفند بالغ برای نر ها 66 کیلوگرم و برای ماده ها 51 کیلوگرم می باشد و متوسط وزن بره زنده افشاری در 6 ماهگی برای نر ها 36 کیلوگرم می باشد و برای ماده 33 کیلوگرم می باشد که با توجه به اعداد و ارقام ارائه شده برای متوسط وزن دام گوسفنده نژاد افشاری باید به این نکته نیز اشار نمود که این گوسفندان دارای بازدهی گوشت خوبی در صورت ذبح نیز هستند .

وزن گوسفند مغانی

گوسفند مغانی که یکی از بهترین نژاد های گوسفندان ایرانی می باشد و همواره تقاضای زیادی برای خرید این نژاد جهت ذبح و نگهداری وجود دارد نیز در دسته بندی گوسفند های گوشتی وجود دارد و از این حیث وزن گیری عالی و بالایی دارد که در رابطه با متوسط وزن گوسفنده زنده مغانی باید گفت که وزن گوسفند بالغ نر در این نژاد 60 کیلوگرم می باشد و برای گوسفند ماده مغانی نیز 52 کیلوگرم می باشد . متوسط وزن بره زنده مغانی نیز در 6 ماهگی برای بره های نر 33 کیلوگرم و برای بره های ماده نیز 30 کیلوگرم می باشد .

وزن گوسفنده سنگسری

گوسفنده نژاد سنگسری که بیشترین تقاضا برای خرید را به خود اختصاص داده است دارای وزن بالایی می باشد و در نژاد گوسفندان گوشتی قرار میگیرد . نگهداری این نژاد در مناطق پر پوشش و دارای آب و هوای مناسب و … سبب شده است تا متوسط وزن برای گوسفند سنسگری بالا باشد . در رابطه با وزن گوسفنده سنسگری باید گفت که وزن گوسفند بالغ سنگسری در نر ها 58 کیلوگرم می باشد و در ماده ها 48 کیلوگرم می باشد . متوسط وزن بره سنگسری نیز در 6 ماهگی برای نر ها 25 کیلوگرم می باشد و برای بره های ماده نیز 23 کیلوگرم می باشد .

متوسط وزن انواع گوسفند زنده
متوسط وزن انواع گوسفند زنده

وزن گوسفند کردی

گوسفند کردی یا همان گوسفند نژاد کردستان یکی از بهترین نژاد ها می باشد که وزن گیری بالا و تولید بره های سالم و توانایی زندگی در شرایط سخت و … از ویژگی های بارز آن می باشد و با توجه به اینکه در دسته بندی گوسفندان گوشتی قرار میگیرد بنابراین متوسط وزن برای دام زنده گوسفنده کردی کمی بیشتر می باشد . وزن گوسفند کردستان برای جنس نر در گوسفندان بالغ به 65 کیلوگرم و برای گوسفندان بالغ ماده نیز به 58 کیلوگرم می رسد . همچنین متوسط وزن بره کردی در جنس نر 30 کیلوگرم و برای بره ماده 26 کیلوگرم می باشد .

متوسط وزن گوسفند سنجابی

گوسفندان سنجابی به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی شناخته شده می باشند که با پراکنش و جمعیت زیاد در کنار محدوده زیست بومی گسترده یکی از پرجمعیت ترین نژاد ها را شامل میشوند . وزن گوسفنده سنجابی را میتوان برای گوسفندان بالغ در جنس نر 57 کیلوگرم در نظر داشت و وزن گوسفند ماده سنجابی را نیز میتوان 54 دانست که این میزان بصورت متوسط ارائه شده است و ممکن است وزن بیشتری نیز دشته باشند .  متوسط وزن بره سنجابی برای نر ها 32 کیلوگرم و برای بره های ماده 30 کیلوگرم می باشد .

وزن گوسفنده تالشی

گوسفندان تالشی نسبت به سایر گوسفندان که در دسته بندی گوشفند های گوشتی قرار میگیرند و معمولا دارای نسبت وزن بالاتری نسبت به سایر نژاد ها می باشند دارای وزن کمتری هستند بنابراین متوسط وزن گوسفنده تالشی را باید مقداری کمتر در نظر گرفت . وزن متوسط گوسفند تالشی برای گوسفندان بالغ در جنس نر 46 کیلوگرم می باشد و برای گوسفندان ماده 42 کیلوگرم می باشد . متوسط وزن بره تالشی نیز تابع گوسفندان کم می باشد و دارای وزن متوسط 20 کیلوگرم برای نر ها و برای ماده ها 19 کیلوگرم می باشد .

وزن گوسفند بختیاری

گوسفند بختیاری یکی از نژاد های گوشتی گوسفندان می باشد که بنا به شرایط مناسب نگهداری و زیست بوم خاصی که دارد میتواند وزن گیری بالایی داشته باشد . گوسفندان بختیاری در منظقه ای با پوشش گیاهی بالا و پر تراکم نگهداری میشوند و همین مورد امکان وزن گیری بالا را برای این نژاد فراهم آورده است . در رابطه با وزن گوسفند بختیاری باید گفت که متوسط وزن گوسفنده بالغ بختیاری برای جنس نر به 75 کیلوگرم و برای گوسفند بالغ جنس ماده به 65 کیلوگرم هم میرسد . همچنین متوسط وزن بره بختیاری برای جنس نر در 6 ماهگی به 40 کیلوگرم و برای جنس ماده در 6 ماهگی به 37 کیلوگرم میرسد .

متوسط وزن گوسفنده زنده
متوسط وزن گوسفنده زنده

وزن متوسط گوسفند مهربان

متوسط وزن نژاد گوسفند مهربان برای گوسفندان بالغ در جنس نر 64 کیلوگرم و برای جنس ماده نیز به 56 کیلوگرم میرسد . همچنین متوسط وزن بره مهربان در 6 ماهگی برای بره نر به 32 کیلوگرم میرسد و برا یبره ماده نیز به 29 کیلوگرم میرسد . نژاد مهربان با توجه به ویژگی ها و خصوصیاتی که دارد بیشتر مورد توجه دامداران قرار میگیرد .

گوسفند فراهانی

یکی از معروف ترین نژاد ها در میان گوسفندان ایرانی از نظر کیفیت بالای گوشت و پشم نژاد گوسفنده فراهانی می باشد که در کنار کیفیت بالای گوشت میتوانند در هنگام ذبح نیز بازدهی خوبی داشته باشند . متوسط وزن گوسفند فراهانی برای گوسفندان بالغ در جنس نر به 55 کیلوگرم میرسد و برای جنس ماده گوسفنندان بالغ به 50 کیولگرم میرسد . متوسط وزن بره فراهانی در 6 ماهگی برای بره های نر نیز به 27 کیلوگرم و برای بره های ماده به 25 کیلوگرم میرسد .

وزن گوسفند بهمنی

گوسفند بهمنی نیز با توجه به داشتن ویژگی هایی نظیر وزن گیری بالا و داشتن پشم مرغوب و مورد استفاده در صنایع و مصارف مختلف از مورد توجه ترین نژاد ها می باشد . وزن متوسط گوسفند بهمنی برای گوسفندان بالغ در جنس نر حدود 60 کیلوگرم می باشد و برای گوسفندان بالغ در جنس ماده به 55 کیلوگرم میرسد . متوسط وزن بره بهمنی در 6 ماهگی برای بره های نر به 32 کیلوگرم میرسد و برای بره های ماده به 29 کیلوگرم میرسد .

متوسط وزن گوسفنده زنده از نژاد های مختلف و بهترین نژاد های گوسفند ایرانی در این مقاله برای شما عزیزان بصورت کامل توضیح داده شد تا علاوه بر داشتن اطلاعات کامل در این زمینه ، در هنگام خرید نیز با اطلاع از وزن دام زنده گوسفند و بره مورد نظر خود بتوانید اقدام به خریدی بهینه و به صرفه کنید .

4.5/5 (4 Reviews)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

4 دیدگاه

 1. میانگین وزن گوسفند زنده توی نژاد قره گل چند هست ؟ با توجه به ویژگی هایی که برای این گوسفند خوندم فکر میکنم مناسب ترین نژاد برای نگهداری در منطقه ای که ما زندگی میکنیم این نژاد هست . ممون میشم جواب بدید

  • سلام
   متوسط وزن گوسفنده زنده قره گل بین 50 تا 55 کیلوگرم هست که البته یکی از بهترین نژاد هاست که میتونید متناسب با محل زندگیتون برای نگهداری انتخاب کنید .

 2. سلام
  من میخوام متوسط وزن گوسفند زنده نژاد افشاری رو بدونم

  • سلام
   میانگین وزن گوسفنده زنده افشاری در صورتیکه قبراق و سر حال باشه و از تغذیه خوبی برخوردار باشه میتونه بین 50 تا 60 کیلوگرم باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *