خانه » گوسفند » چگونگی تشخیص سن گوسفند زنده
تعیین سن گوسفند زنده
تعیین سن گوسفند زنده

چگونگی تشخیص سن گوسفند زنده

نام چگونگی تشخیص سن گوسفند زنده
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/02/06
نوع گوسفند زنده ، بره زنده
سال 98
نژاد تمامی نژاد ها
شهر تمامی شهر ها

چگونگی تشخیص سن گوسفند زنده یکی از مهمترین موارد در هنگام خرید گوسفند می باشد بنابراین به عنوان یک فروشنده و یا خریدار باید با فرآیند تشخیص سن گوسفند آشنا باشید. گوسفند زنده میتواند بنا به فاکتور هایی نظیر سن و نژاد و میش و قوچ بودن و … تفاوت هایی در قیمت داشته باشد از این رو تشخیص سن گوسفنده زنده میتواند از متضرر شدن شما جلوگیری نماید. در ادامه به بررسی راه های تشخیص سن گوسفند زنده از روی دندان و … می پردازیم.

تشخیص سن گوسفنده زنده

تشخیص سن گوسفند زنده از روی دندان و سایر روش هایی که در این مقاله خدمت شما عزیزان معرفی میگردد میتواند در انتخاب و خرید گوسفند زنده تاثیر زیادی داشته باشد. به عنوان یک دامدار و پرورش دهنده گوسفند و بره و … باید از نحوه تشخیص سن گوسفند زنده اطلاع داشته باشید تا در هنگام خرید و یا فروش قادر به تعیین سن گوسفند باشید. به عنوان یک خریدار گوسفند زنده برای مصارف مختلف همچون استفاده از گوشت و … نیز باید از چگونگی محاسبه سن گوسفند از روی دندان اطلاع داشته باشید .

تشخیص سن گوسفند و بره زنده
تشخیص سن گوسفند و بره زنده

مسلما دامداران و پرورش ذهندگان دام و در عین حال خریداران دام زنده و بره زنده تمایل زیادی به خرید گوسفند پیر و از کار افتاده ندارند. گوسفند های پیر در طی چند دره بره زایی و تولید مثل توانایی های خود را برای پرورش بره و باروری از دست میدهند بنابراین خرید گوسفند زنده پیر به صرفه نیست و از سوی دیگر با افزایش سن میتوان گفت که کیفیت گوشت گوسفند نیز کاهش می یابد. با اطلاع از تشخیص سن گوسفند زنده میتوانید از خرید گوسفند های پیر برای استفاده از گوشت و پرورش خودداری نمایید.

راه های تشخیص سن گوسفند زنده

راه های مختلفی برای تشخیص سن گوسفند زنده وجود دارد. اکثر دامداران و پرورش دهندگان گوسفند ها در جهت بره گیری به پرورش گوسند می پردازند و بنابراین از سن گوسفندان اطلاع دارند حتی بدون اینکه به راه های دیگر همچون تشخیص از روی دندان ها متوسل شوند. در همین راستا دامداران با اطلاع از زمان تولد بره ها حتی جثه آنها در نگاه اول میتوانند سن گوسفند را تشخیص دهند چرا که بلوغ گوسفند با رشد همراه خواهد بود و بر اسا جثه میتوان به سن گوسفند پی برد.

در روش توضیح داده شده تشخیص سن گوسفند از روی جثه و میزان رشد آن صورت میگیرد. یکی دیگر از راه های تشخیص سن را میتوان تشخیص سن گوسفند از روی شاخ دانست که این مورد فقط در نژاد هایی از گوسفندان نظیر گوسفند افشاری و … امکان پذیر است چرا که در برخی موارد گوسفندان حتی در جنس نر نیز بدون شاخ هستند. معروف ترین راه تعیین سن گوسفنده زنده از روی دندان می باشد که در ادامه بصورت کامل توضیح داده شده است.

تعیین سن گوسفند از روی دندان

قبل از اینکه به بررسی موضوع تشخیص سن گوسفندان از روی دندان بپردازیم باید اطلاعاتی در رابطه با دندان ها و زمان رویش دندان و … در اختیار داشته باشیم. از زمان رشد دندان های شیری در بره تا زمانی که تمامی دندان های شیری می افتند ممکن است چندین ماه فاصله وجود داشته باشد. زمان آغاز رشد دندان های شیری در بره را میتوان یک هفته بعد از تولد دانست تا بره کم کم قادر به خوردن علوفه باشد. زمان رشد دندان های شیری و تکمیل شدن آنها میتواند بین یک الی دو سال طول بکشد و در ادامه جای خود را به دندان های اصلی میدهند.

کامل شدن دندان های گوسفند

همانطور که گفته شد تا نهایتا دو سالگی رویش دندان های شیری ادامه دارد و در ادامه جای خود را به دندان های اصلی میدهد که بر اساس همین روند و آغاز رویش دندان های اصلی ، رویش این دندان ها تا 4 سال ادامه خواهد داشت. با رشد دندان های اصلی روند تشخیص سن از روی دندان نیز قابل تضخیص می باشد تا افراد بتوانند با استفاده از نگاه کردن به دندان های پایینی گوسفند بتوانند متوجه سن واقعی گوسفند شوند.

چگونگی تعیین سن دام زنده
چگونگی تعیین سن دام زنده

نامگذاری دندان های گوسفندان

  • بعد از ریختن دندان های شیری 2 دندان اصلی در گوسفند رشد میکند که با نام های ثنایای مرکزی یا دندان های 1 ساله شناخته میشوند.
  • بعد از رشد 2 دندن اولیه ، 4 دندان در گوسفند رشد خواهند کرد که به نام های ثنایای میانی و یا دندان های 2 ساله شناخته میشوند.
  • در ادامه روند رشد دندان های اصلی ، 6 دندان رشد خواهند کرد که با نام های ثنایای جانبی یا دندان های 3 ساله شناخته میشوند.
  • بعد از دندان های 3 ساله ، دندان های 4 ساله در تعداد 8 دندان صورت مییگرد که با نام ثنایای گوشه نیز شناخته میشوند صورت میگیرد.

تا 4 سالگی تمامی دندان های گوسفند کامل میشوند و از روی این دندان ها میتوان سن دقیق گوسفند را تشخیص داد اما در اینجا سوالی پیش می آید که اگر گوسفند 6 ساله شود چگونه از روی دندان ها به تشخیص سن گوسفنده زنده بپردازیم در حالیکه بعد از 4 سالگی رشدی در دندان ها بوجود نمی آید ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بعد از کامل شدن دندان ها در 4 سالگی در ادامه سایش دندان ها صورت میگیرد و دندان ها رو به نابودی حرکت میکنند بطوریکه در 6 سالگی دندان ها شروع به ریختن میکنند از این رو میتوان از روی سایش به تعیین سن گوسفند پرداخت.

در ادامه افزایش سن در 6 سالگی دندان ها با سایش های زیادی روبرو هستند و در برخی موارد نیز دندان های گوسفندان در همین سال شروع به ریخت میکند که در اصطلاح به این دندان ها ، دندان شکسته میگویند. روند افتادن دندان های اصلی ادامه خواهد داشت تا جاییکه دندان های میانی در سن 8 سالگی و دندان های گوشه در 9 سالگی می افتند و در ادامه سال های باقی مانده از زندگی گوسفند دارای دندان های کاملا شکسته می باشد به گونه ای که در برخی موارد گوسفند قادر به خوردن بسیاری از انواع علوفه نمی باشد.

تشخیص سن گوسفند از روی کامل شدن دندان ها

بنا به کامل شدن دندان های گوسفندان میتوان به تشخیص سن و سال گوسفند زنده پرداخت. در صورتیکه تمامی دندان های گوسفند کامل شوند روی هم قرار میگیرند که با مشاهده این دندان های کامل میتوان به این پی برد که گوسفند 4 الی 5 ساله است. با کامل شدن دندان های گوسفند در ادامه سال های زندگی دندان ها شروع به تخریب میکنند و میریزند که از روی دندان های شکسته میتوان به سن گوسفند و … پی برد.

تشخیص سن گوسفند زنده از روی دندان و شاخ و … در این مقاله از سایت گوسفند زنده نیوشیپ خدمت شما عزیزان ارائه شد تا با استفاده از راهکار های ارائه شده بتوانید به تشخیص سن گوسفندان بپردازید.

3.5/5 (2 Reviews)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

2 دیدگاه

  1. من همیشه توی تشخیص سن گوسفند از روی دندان اشتباه میکردم الان که این مقاله رو خوندم دقیق فهمیدم جریان چیه ممنون واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *