خانه » گوسفند » گوسفند نژاد بلوچی
ویژگی های گوسفند بلوچی
ویژگی های گوسفند بلوچی

گوسفند نژاد بلوچی

نام گوسفند نژاد بلوچی
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/1/27
نوع گوسفند زنده
سال 98
نژاد بلوچی
متوسط وزن 65
ویژگی ها گوسفند گوشتی - گوسفند پشمی
شهر شهر های شرقی ایران همچون سیستان و بلوچستان

گوسفند نژاد بلوچی در ادامه معرفی انواع نژاد گوسفندان ایرانی در این مقاله از وب سایت نیو شیپ تقدیم حضورتان میگردد تا با یکی دیگر از نژاد های گوسفندان برتر ایرانی آشنا شوید . گوسفنده بلوچی یکی از گوسفندان مناسب برای پرورش جهت استفاده از محصولات مختلف آن می باشد . گوسفند بلوچی با داشتن ویژگی های مختلف در دسته بندی گوسفندان ایرانی پشمی – گوشتی قرار میگیرد . در ادامه در رابطه با نژاد بلوچی اطلاعات بیشتری ارائه میگردد .

گوسفند بلوچی

گوسفند بلوچی نژادی با ویژگی های خاص و برتری های متعددی نسبت به سایر نژاد ها می باشد . تا کنون در معرفی گوسفندان ایرانی بیشتر به بررسی گوسفندانی که در مناطق غربی و شمالغرب کشور در حال زیست بودند پرداخته ایم . در این مقاله سعی در بررسی و معرفی نژادی متفاوت که محل اصلی زندگی و زیست بوم آن در شرق کشور می باشد می پردازیم .

خرید گوسفنده بلوچی سیستان بلوچستان
خرید گوسفنده بلوچی سیستان بلوچستان

گوسفند نژاد بلوچی شاید کمتر به گوش رسیده باشد اما این نژاد یکی از برترین نژاد های گوسفندان می باشد . در عین برتری و داشتن ویژگی های خاص گوسفنده بلوچی یکی از قدیمی ترین نژاد ها همچون گوسفند کردستان در بین گوسفندان ایرانی می باشد . این نژاد در گذشته حدود 10 درصد از جمعیت کل گوسفندان ایرانی را تشکیل میداد که آمار زیادی برای گوسفندان می باشد . در ادامه زندگی و تغییراتی که برای زیست بوم گوسفندان بلوچی و … بوجود آمده جمعیت زیادی از این نژاد دچار قحطی شده و در نتیجه تلف شدند .

گوسفند بلوچی چند قلوزا

بروز قحطی و در نتیجه از بین رفتن جمعیت زیادی از گوسفندان بلوچ دلیل بر این نشده تا بصورت کامل این نژاد از بین بروند . وجود خاصیت هایی همچون قابلیت چندقلوزایی در گوسفند نژاد بلوچی سبب شده است تا این نژاد هم اکنون نیز یکی از پرجمعیت ترین ها باشد . گوسفند بلوچی چند قلوزا میتواند در هر بار تولید مثل چندین بره تولید نماید از این حیث بسیار مورد توجه دامداران می باشد .

خرید گوسفند بلوچی

خرید گوسفند بلوچی میتواند برای هر استفاده ای بسیار پر بازده باشد . وجود پشم مرغوب و قابل استفاده برای صنایع مختلف در کنار گوشت با کیفیت که امکان بهره وری بیشتر از مقدار گوشت و وزن بالا را میدهد و مواردی همچون قابلیت چندقلوزایی و … سبب شده است تا این نژاد مورد توجه دامداران قرار بگیرد و برای خرید گوسفنده بلوچی اقدام نمایند . از طرف دیگر میزان بازدهی گوشتی برای افرادی که میخواهند به ذبح این گوسفند بپردازند سبب شده است تا برای ذبح نیز مورد استفاده قرار بگیرد .

نژاد گوسفند بلوچی

گوسفندان بلوچی همانطور که در مقاله گوسفند چیست و انواع گوسفند بدان اشاره شده است در دسته بندی برترین گوسفندان ایرانی قرار میگیرند . در بررسی دقیق تر نژاد گوسفند بلوچی باید گفت که پشم گوسفند بلوچی از بهترین پشم ها در میان گوسفندان می باشد که برای استفاده در صنایع مختلف همچون قالیبافی و تولید نخ و … از آن بهره گرفته میشود . وجود این پشم مرغوب سبب شده است تا این گوسفند در نژاد گوسفندان پشمی قرار بگیرد .

ویژگی های گوسفندان بلوچی
ویژگی های گوسفندان بلوچی

از سوی دیگر بنا به اینکه گوسفند بلوچی قابلیت وزن گیری بالایی دارد و میتواند وزن بالایی داشته باشد بنا به وزن و حجم بالا در دسته بندی گوسفندان گوشتی نیز قرار میگیرد . با توجه به توضیحات و اطلاعات ارائه شده در این رابطه میتوان برای نژاد گوسفنده بلوچی هر دو دسته گوسفند پشمی – گوشتی را در نظر گرفت .

قوچ بلوچی

قوچ بلوچی که به گوسفندان نر این نژاد اطلاق میشود یکی از برترین گوسفندان نر در بین گوسفندان ایرانی می باشد که با داشتن خصوصیات نژادی و وجودی که دارد بسیار مورد توجه می باشد . قوچ نژاد بلوچی جهت ذبح و استفاده از گوشت میتواند با توجه به وزن بالایی که دارد بازدهی خوبی داشته باشد . از سوی دیگر در صورتیکه قوچ بلوچی در تولید مثل شرکت داشته باشد بدون شک بره هایی سالم و قدرتمند تولید خواهند شد .

میش بلوچی

میش بلوچی که همچون قوچ این نژاد دارای ویژگی های مناسبی می باشد که سبب محبوبیت آن شده است نیز بسیار مورد توجه می باشد . میش ها که عامل اصلی در تولید مثل و تولید بره ها هستند در این نژاد همواره بره های سالم و قدرتمندی بدنیا می آورند . از سوی دیگر تقاضا برای خرید میش بلوچی جهت ذبح نیز بسیار بالا می باشد که مجموعه نیوشیپ امکان خرید انواع میش در تهران از هر نژادی را برای شما فراهم آورده است .

بره بلوچی

بره بلوچی از بدو تولد تمامی خصوصیات لازم برای رشدی مناسب و بهینه را داراست . بره نژاد بلوچی بسیار مقاوم در برابر بیماری ها و امراض حیوانی می باشد که این مورد سبب شده است تا میزان مرگ و میر در بین بره های نژاد بلوچی بسیار کم باشد . بره ها اگر حاصل جفت گیری قوچ و میش قدرتمند و مناسب باشند بدون شک تبدیل به گوسفند مناسبی خواهند شد .

رنگ گوسفند نژاد بلوچی

بسیاری از گوسفندان در نژاد های مختلف در بازه های بین چندین رنگ تیره و کمرنگ قرار داشتند اما رنگ گوسفند بلوچی را میتوان در رنگ سفید مختصر کرد که در برخی از موارد نیز لکه هایی در این بین دیده میشود . رنگ گوسفنده بلوچی سفید با داشتن لکه های تیره و قهوه ای در دست و پا ها و دور چشم و پوزه و … می باشد .

زیست بوم گوسفند بلوچی

گوسفند نژاد بلوچی همانطور که در ابتدا ذکر شد در نواحی شرقی کشور دیده میشود که زیست بوم این نژاد را میتوان جنوب غربی پاکستان ، شرق ایران و جنوب افغانستان معرفی نمود که در مواردی نیز بنا به منطقه پراکندگی ، به نام‌ های منگالی ، کرمانی ، نائینی ، یزدی ، عراقی و کلکویی شناخته می شود .

انواع گوسفنده بلوچی
انواع گوسفنده بلوچی

وزن گوسفنده بلوچی

وزن گوسفند نژاد بلوچی را در این بخش مورد بررسی قرار میدهیم . از آنجاییکه این گوسفندان در نژاد گوسفندان پشمی قرار میگیرند بنابراین دارای وزن بالایی می باشند . وزن بره نر بلوچی در پایان دوره شیرخوارگی 17 کیلوگرم و وزن بره ماده بلوچی در پایان دوره شیرخوارگی به 13 کیلوگرم میرسد . وزن بره نر بلوچی در 6 ماهگی به 24 کیلوگرم و وزن بره ماده بلوچی در 6 ماهگی به 18 کیلوگرم میرسد . در ادامه به بررسی متوسط وزن گوسفند زنده بلوچی می پردازیم .

وزن گوسفنده بلوچی در یک سالگی به 45 کیلوگرم و وزن گوسفند بلوچی ماده در یک سالگی به 36 کیلوگرم میرسد . افزایش وزن بره های نر برای هر روز را میتوان 130 گرم در نظر گرفت و برای بره های ماده نیز میتوان در حدود 90 گرم برای هر روز در نظر داشت که این آمار برای این نژاد بسیار مناسب می باشد و سبب میشود تا در دراز مدت وزن بالایی داشته باشند .

قیمت گوسفند بلوچی

قیمت گوسفند زنده و بره زنده 97 برای نژاد بلوچی همچون قیمت سایر نژاد ها بود . قیمت در سال جدید برای این نژاد نیز تقریبا حدود قیمت مصوب برای فروش گوسفند می باشد . وجود خصوصیات عالی و برتری های نژاد بلوچی نسبت به بسیاری از نژاد های دیگر دلیل مناسبی بر افزایش قیمت این نژاد نمی باشد بنابراین مجموعه نیوشیپ اقدام به عرضه دام زنده در تهران برای هر نژادی با قیمت مصوب برای تمامی گوسفندان می پردازد تا رضایت مشتریان خود را جلب نماید .

خصوصیات ظاهری گوسفند بلوچی

گوسفندان بلوچی دارای رنگ سفید می باشند و همچنین دارای گوش های پهن و درازی می باشند که بصورت میانگین میتوان گفت که پهنای گوش گوسفندان نژاد بلوچی به 8 سانتیمتر و گاها به 17 سانتیمتر طول نیز میرسد . سر نژاد گوسفند بلوچی کوچک می باشد و دارای نیم رخ صاف می باشد . دارای پوزه های کشیده و باریک می باشد و دست و پاهای کوتاهی نیز دارند .

میش نژاد بلوچی بدون شاخ می باشد این درحالیست که قوچ بلوچی میتواند دارای شاخ نیز باشد و در برخی موارد شاخ نداشته باشد . دنبه در این‌ نژاد کوچک با دو نیم دنبه به هم چسبیده دیده می‌ شود . چربی در نژاد بلوچی به میزان بسیار کمی دیده میشود بنابراین میتوان گفت که این نژاد نیز دارای گوشت بسیار با کیفیتی می باشد .

خصوصیات تولیدی گوسفند نژاد بلوچی

طول دوره شیردهی در نژاد گوسفند بلوچی بین 90 تا 100 روز می باشد که میزان شیردهی برای هر بار شیرواری 30 کیلوگرم می باشد . طول دوره آبستنی در گوسفندن بلوچی بین 149 تا 151 روز می باشد . متوسط تولید سالیانه پشم گوسفند ۵ / ۲ کیلوگرم می‌ باشد . درصد چند قلو زایی ۳ تا ۴ درصد می باشد و درصد دو قلوزایی بسیار بالایی در این نزاد وجود دارد .

گوسفند نژاد بلوچی بصورت کامل در این مقاله خدمت شما عزیزان معرفی گردید ، انواع گوسفندان اعم از میش و قوچ بلوچی و … را میتوانید از مجموعه نیوشیپ بخواهید که امکان سفارش اینترنتی گوسفند زنده در تهران و یا مراجعه حضوری برای تمامی عزیزان وجود دارد .

4.3/5 (3 Reviews)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

2 دیدگاه

  1. سلام
    این نژاد که همون گوسفند کردستان هست ! ویژگی های مشترکی دارن و ظاهرشون هم یکی هست .

    • سلام
      همه نژاد گوسفند های ایرانی دارای شباهت های زیادی هستن حالا نمونه هایی مثل گوسفند کردستان و گوسفند نژاد بلوچی که هر دو جزو بهترین نژاد گوسفندان ایرانی هستن شباهت دارند که همین موارد سبب شده تا شما فکر کنید یکی هستن . توضیحات گوسفنده بلوچی در این مقاله ذکر شده همچنین میتونید ویژگی ها و همه خصوصیات گوسفند کردستان رو در مقاله ای که در این باره ارائه شده مشاهده کنید که لینک شده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *