خانه » گوسفند » گوسفند نژاد شال
ویژگی های گوسفندان نژاد شال
ویژگی های گوسفندان نژاد شال

گوسفند نژاد شال

نام گوسفند نژاد شال
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/02/24
نوع گوسفند زنده
سال 98
نژاد گوشتی
متوسط وزن 65
ویژگی ها گوسفند گوشتی
شهر بوئین زهرا ، قزوین ، آبیک ، تاکستان

گوسفند نژاد شال که یکی از با استعداد ترین نژاد های گوسفندان در میان بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می باشد که با توجه به داشتن ویژگی ها و خضوضیات مختلفی که دارد در جهت پرورش و بهره مندی از گوشت با کیفیت و دارای چربی کم نگهداری میشود. گوسفنده شال که تقریبا نزد تمام دامداران و حتی افرادی که میخواهند اقدام به خرید گوسفند زنده بصورت اینترنتی نمایند شناخته شده می باشد دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفردی می باشد که سبب شده است مورد توجه قرار بگیرد که در ادامه این مقاله از وب سایت نیوشیپ به بررسی دقیق این نژاد می پردازیم.

گوسفند شال

بدون شک گوسفند شال یکی از محبوب ترین نژاد ها جهت پرورش و نگهداری می باشد که دامداران در صورتیکه شرایط مناسب و متناسب با پرورش این نژاد را داشته باشند اقدام به خرید گوسفند شال و پرورش آن می نمایند تا از نتایج عالی و سود حاصل از پرورش این نژاد برخواردار شوند. این نژاد علاوه بر اینکه در نزد دامداران محبوب می باشد در نزد افرادی نیز که میخواهند اقدام به خرید گوشت با کیفیت گوسفند نمایند نیز محبوب می باشد چرا که یکی از بهترین انواع گوشت را دارد.

ویژگی های گوسفند شال
ویژگی های گوسفند شال

خرید گوسفند شال

هدف اصلی از پرورش گوسفندان شال ایرانی استفاده از گوشت و استعداد بالای این نژاد در وزن گیری می باشد بنابراین آن دسته از دامدارانی که اقدام به خرید گوسفنده شال می مایند در جهت پروار کردن و پرورش این نژاد اقدام به خرید می کنند تا با استفاده از وزن بالایی که این نژاد کسب می کند بتوانند سود بیشتری از فروش آن عاید خود کنند. همچنین عزیزانی که برای ذبح و استفاده از گوشت به خرید این نژاد می پردازند یکی از با کیفیت ترین گوشت ها را در اختیار خواهند داشت که نسبت بازدهی گوشت نسبت به وزن گوسفند نیز در این نژاد بسیار بالاست.

زیست بوم

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید زیست بوم و خاستگاه اصلی یکی از معروف ترین نژاد های گوسفندان کدام منطقه ایران می باشد که باید در پاسخ به این سوال گفت که زیستگاه و خاستگاه اصلی نژاد شال را میتوان منطقه بوئین زهرا دانست. با توجه به اینکه آب و هوای منطیقه بوئین زهرا گرم می باشد بنابراین پرورش گوسفندان شال در مناطقی با شرایط آب و هوایی مشابه با بوئین زهرا میتواند بازدهی بهتر و مناسب تری نسبت به پرورش این نژاد در مناطق سرد و کوهستانی داشته باشد.

گوسفندان شال تنها منحصر به بوئین زهرا نیستند بلکه همواره شاهد بوده ایم که این نژاد در مناطق دیگری نیز دیده شده است که از جمله این مناطق میتوان به شهرستان های همجوار نظیر تاکستان و قزوین و آبیک و … اشاره نمود. علاوه بر این با توجه به بازدهی خوبی که این نژاد دارد امروزه در مناطق دیگری نظیر کرمان ، گلستان ، سمنان ، یزد و … که دارای شرایطی مشابه با این منطقه گرمسیر هستند میتوان این نژاد را مشاهده نمود.

خصوصیات ظاهری

از جمله بارز ترین خصوصیات ظاهری گوسفندان شال میتوان به داشتن دنبه بزرگ که گاها تا بالای مفصل خرگوشی می آید اشاره نمود که دنبه این نژاد شبیه به نژاد گوسفند مغانی می باشد. وجود لکه های سفید بر روی پیشانی و سر این نژاد که گاها تا پشت سر نیز ادامه دارد از سایر خصوصیات این نژاد می باشد. قسمت هایی نظیر سر و پاها و همچنین زیر شکم در این نژاد بی مو می باشند و عموما هر دو جنس قوچ شال و میش شال دارای گوش های آویزان می باشند.

عکس گوسفند شال
عکس گوسفند شال

گوسفندان شال دارای سری طویل و از نیم رخ محدب هستند که گاها دارای منگوله هایی در جلوی گردن و پیشانی صاف هستند. قوچ نژاد شال و میش نژاد شال هر دو بدون شاخ هستند و هیچ اثری از وجود شاخ در این نژاد دیده نمیشود. رنگ گوسفند شال در ابتدای تولد و در هنگام شیرخوارگی سیاه بوده و به تدریج با افزایش سن به قهوه ای و طوسی مبدل میگردد.

وزن

وزن گوسفند زنده در نژاد های گوسفندان ایرانی میتواند در هر نژادی نسبت به نژاد دیگر متفاوت و متمایز باشد که برای گوسفندان شال که یکی از گوسفندان گوشتی می باشند نسبت به سایر گوسفندان که بیشتر در جهت تولید شیر و بهره وری از مواد پروتئینی از آنها استفاده میشود کمی بیشتر می باشد که در رابطه با وزن گوسفند شال باید گفت که میانگین وزن بره شال حدود 5 کیلوگرم می باشد و متوسط وزن گوسفنده شال در هنگام بلوغ به حدود 65 کیلوگرم میرسد.

گوسفند نژاد شال بهتر است یا افشار ؟

با توجه به اینکه گوسفندان شال یکی از با کیفیت ترین و پربازده ترین گوسفندان گوشتی هستند و تقریبا دارای ویژگی های مشترکی با نژاد گوسفند افشاری هستند از این رو ممکن است برای برخی از افراد این شک بوجود بیاید که گوسفند شال بهتر است یا گوسفند افشار ؟ که در این رابطه باید گفت که هر دو این نژاد ها از کیفیت و خصوصیات منحصر بفردی برخوردار هستند و انتخاب هر یک از این دو منحصر به انتخاب شما و شرایط محیطی و نگهداری می باشد. گوسفندان افشار مختص مناطق با اب و هوای سرد و کوهستانی هستند در حالیکه گوسفندان شال در مناطق گرم و خشک بازدهی بهتری خواهند داشت.

گوسفند نژاد شال به عنوان یکی از معروف ترین و پر بازده ترین نژاد های گوسفندان ایرانی در این مقاله خدمت شما عزیزان معرفی گردید تا بتوانید برای خرید گوسفند زنده در تهران و سایر مناطق ، گوسفنده شال به عنوان یکی از گوسفندان گوشتی با کیفیت بالا را در میان انتخاب های خود داشته باشید.

2.3/5 (3 Reviews)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

یک دیدگاه

  1. به نظر بنده بهترین نژاد در بین گوسفندان ایرانی گوسفند شال هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *