خانه » گوسفند » گوسفند نژاد مغانی
ویژگی های گوسفند مغانی
ویژگی های گوسفند مغانی

گوسفند نژاد مغانی

نام گوسفند نژاد مغانی
شرکت نیوشیپ
تاریخ 98/1/25
نوع گوسفند زنده
سال 98
نژاد مغانی
متوسط وزن 65
ویژگی ها گوسفند گوشتی
شهر دشت مغان ، نواحی ییلاقی و غرب دریای خزر

گوسفند نژاد مغانی دامی با داشتن خصوصیات برتر و منحصر بفرد می باشد که این ویژگی ها سبب شده است این نژاد در دسته بندی گوسفندان برتر ایرانی قرار گیرد . گوسفندان مغانی علاوه بر داشتن یکی از باکیفیت ترین گوشت ها در صورت ذبح دارای شیر بسیار مفید و در نتیجه محصولات لبنی بی رقیب و پشم مرغوب می باشد . بنا به تقاضای شما عزیزان بنا به خرید گوسفند مغانی مجموعه نیوشیپ اقدام به ارائه نمونه های مختلف همچون گوسفنده مغانی و بره مغانی نموده است . در ادامه اطلاعات بیشتری در این رابطه ارائه شده است .

گوسفنده مغانی

همانطور که در مقاله گوسفند چیست و انواع گوسفند اشاره شد گوسفندان بنا به داشتن خصوصیات و ویژگی های متنوع در دسته بندی های مختلفی قرار مییگرند تا اهمیتی برای این تفاوت ها و برتری ها در نظر گرفته شود که در همین راستا برخی از نژاد ها همچون گوسفنده مغانی دارای ویژگی هایی هستند که سبب میشوند این نژاد بیشتر مورد توجه خریداران قرار بگیرند . گوسفند نژاد مغانی بسیار مورد توجه دامداران جهت نگهداری و پرورش می باشد . همچنین مورد توجه افرادی نیز می باشد که میخواهند به خرید گوسفند مغانی برای ذبح اقدام نمایند .

قوچ نژاد مغانی
قوچ نژاد مغانی

گوسفندان دشت مغان

به عنوان یک دامدار و یا یک فروشنده و خریدار گوسفند زنده مسلما با نام هایی همچون گوسفند مغانی و گوسفند دشت مغان برخورد کرده اید و شاید برای شما جالب باشد که گوسفندان نژاد مغانی با گوسفند دشت مغان چه تفاوتی دارند ؟ که در این رابطه باید گفت که گوسفندان دشت مغان همان گوسفندان مغانی هستند که به علت زیست بوم و محل زندگی با نام مغانی شناخته شده می باشند و بدون شک در میان یکی از بترین نژاد های گوسفندان ایرانی می باشند .

نژاد گوسفند مغانی

نژاد گوسفندان مغانی یکی از ناب ترین و مرغوب ترین نژاد ها در بین گوسفندان ایرانی می باشد که در دسته بندی گوسفند های پشمی و شیری و گوشتی و … در دسته گوسفندان گوشتی قرار میگیرد که وزن گیری بالا و داشتن گوشت عالی از ویژگی های بارز این گوسفند می باشد و همچنین داشتن پشم و محصولات لبنی مرغوب نیز میتواند از برترین ویژگی های این گوسفند باشد .

گوشت گوسفند مغانی

با توجه به اینکه پروتئین یکی از نیاز های غذایی بدن انسان می باشد و باید هر روزه مقدار قابل توجهی پروتئین به بدن برسد و در میان غذا های جانوری گوشت قرمز یکی از غنی ترین منابع پروتئین می باشد بنابراین تقاضای زیادی برای خرید گوشت گوسفند وجود دارد . گوشت گوسفند مغانی دارای درصد بسیار ناچیزی از چربی می باشد بنابرای برای خرید گوشت با کیفیت گوسفند میتوانید گوسفند زنده مغانی را انتخاب نمایید . بیشترین تقاضا در مراجعه مشتریان نیوشیپ به این مجموعه برای دام زنده مغانی می باشد که نشان از کیفیت بالای گوشت این گوسفند دارد .

گوسفنده مغانی
گوسفنده مغانی

خرید گوسفند مغانی

خرید گوسفند مغانی چه برای ذبح و استفاده از گوشت و چه برای پرورش و نگهداری میتواند بسیار به صرفه باشد . خرید گوسفنده مغانی برای ذبح میتواند بازدهی خوبی را برای شما به ارمغان آورد به گونه ای که بیشترین مقدار با کیفیت گوشت بدون چربی را میتوانید از خرید این نژاد بدست آورید . همچنین درصد دو قلو زایی بالا در کنار درصد کم ابتلا به بیماری های حیوانی و … سبب شده است تا این نژاد در نظر دامداران برای پرورش بسیار مناسب باشد و از این جهت خرید دام مغانی نیز برای پرورش رونق گیرد .

جهت مشاهده دقیق و بروز قیمت ها میتوانید به بخش قیمت گوسفنده زنده مراجعه نمایید .

بره مغانی

بره مغانی نیز در میان بره های موجود از نژاد بره های گوسفندان ایرانی نسبت به سایرین از ویژگی های مناسب زیادی برخوردار است . بره نژاد مغانی در هنگام تولد بسیار قدرتمند و سالم هستند به طوریکه تنها دو درصد از بره ها در هنگام تولد دارای مشکل هستند . همچنین دلیل بر اینکه گوسفند نژاد مغانی در دسته بندی گوسفند های گوشتی قرار میگیرد بنابراین بره ها توانایی وزن گیری بالایی دارند .

وزن گیری بالا در بره های مغانی برای هر دو مورد یعنی ذبح و استفاده از گوشت و همچنین پرورش برای فروش بسیار موثر می باشد چرا که وزن بالا میتواند گوشت بدون چربی بیشتری تحیل دهد و وزن داشتن بالای گوسفند در هنگام فروش میتواند سود بیشتری را عاید فروشنده و دامدار نماید . بره نژاد مغانی توانایی تحمل شرایط محیطی سخت را نیز دارد .

قوچ مغانی

قوچ مغانی بدون شک یکی از قدرتمند ترین نژاد های نر می باشد که وجود آن در تولید مثل مسلما منجر به تولید بره هایی قوی میشود . قوچ نژاد مغانی در عین حال که یکی از برترین نژاد ها می باشد یکی از گران قیمت ترین قوچ ها در بین گوسفندان نر ایرانی می باشد که توانایی وزن گیری فوق العاده ای دارد و همچنین میتواند در صورت تولید مثل با میش نژادی مناسب بره هایی با ویژگی های عالی تولید نماید . یکی از قوچ های قوی جثه در بین تمامی قوچ های ایرانی می باشد .

خرید گوسفنده مغانی
خرید گوسفنده مغانی

قوچ مغانی اصیل در اصطلاح به گوسفند نری اطلاق میشود که حاصل جفت گیری قوچ مغانی و میش مغانی باشد که شما عزیزان برای اینکه بتوانید بره های نر در جهت پرورش برای تبدیل شدن به قوچ مغانی داشته باشید میتوانید از فروشندگان میش افشاری که اقدام به فروش میش افشاری می نمایند اقدام به تهیه میش نمایید .

همچنین برای تهیه قوچ مغانی میتوانید از آن دسته از دامدارانی که اقدام به فروش قوچ مغانی می نمایند قوچی مناسب با ظاهر و باطن سالم تهیه کنید تا بره هایی مرغوب و مناسب داشته باشید . 

میش نژاد مغانی 

میش مغانی که پر فروش ترین گوسفند مجموعه های نگهداری و پرورش دام زنده می باشد صاحب گوشت با کیفیتی می باشد که همین مورد سبب شده است تا تقاضا برای خرید میش مغانی بسیار زیاد باشد . میش مغانی همواره موفق به تولید بره هایی سالم و با وزن عالی میشود که در نهایت به برترین گوسفندان یعنی گوسفندان مغانی تبدیل میشوند . میش نژاد مغانی به منظور نگهداری و پرورش برای تولید بره هایی سالم و همچنین برای ذبح نیز مورد استفاده قرار میگیرد .

مقایسه گوسفند مغانی با گوسفند افشاری

یکی از سوالاتی که توسط کاربران و مشتریان عزیز پرسیده میشود تفاوت گوسفند مغانی با افشاری می باشد . در این رابطه باید گفت که در مقایسه گوسفند افشاری با گوسفند مغانی از نظر گوشت با کیفیت میتوان هر دو را در یک حد دانست چرا که هر دو جزو برترین گوسفند ها و دارای بهترین گوشت ها هستند و نمیتوان یکی را بر دیگری برتری داد چرا که تقاضای خرید هر دو به یک اندازه می باشد .

از نظر پرورش و نگهداری نیز باید گفت که انتخاب گوسفند مغانی یا گوسفند افشاری برای نگهداری و پرورش میتواند طبق نظر و شرایط مد نظر دامدار باشد . هر دو گوسفند تقریبا توانایی زندگی و تحمل زیست بوم های یکدیگر را دارند بنابراین خرید گوسفنده مغانی یا افشاری بر عهده نظر خوده خریدار می باشد .

وزن گوسفند مغانی

وزن گوسفند مغانی و سایر گوسفندان از نژاد های مختلف همواره وابسته به نوع تغذیه و شرایط خاصی می باشد که باید برای رشد گوسفندان به ارمغان آورد . بصورت کلی متوسط وزن گوسفند زنده به عواملی نظیر تغذیه و چراگاه و مکان استراحت و استفاده از مکمل ها و مواد معدنی لازم بستگی دارد . وزن گوسفنده مغانی بنا به اینکه در دسته بندی گوسفندان گوشتی قرار دارند میتواند وزن بالایی باشد .

متوسط وزن گوسفنده مغانی در زمان تولد حدود 4.5 کیلوگرم می باشد که این وزن بره مغانی می باشد و وزن متعادلی برای بره های تازه متولد شده می باشد . بصورت کلی و دقیق باید گفت که وزن بره نر مغانی در هنگام تولد بصورت متوسط 4/87 کیلوگرم و وزن بره ماده مغانی در هنگام تولد بصورت میانگین و متوسط 41/4 کیلوگرم می باشد .

وزن بره در پایان دوره شیرخوارگی اگر نر باشد 24/3 کیلوگرم و اگر ماده مغانی باشد 21/9 کیلوگرم می باشد . در یک سالی میتوان گفت که وزن گوسفنده زنده مغانی در صورتی که نر باشد به 40 کیلوگرم میرسد و در صورتیکه گوسفنده مغانی ماده باشد در یک سالگی حدود 36 کیلوگرم وزن خواهد داشت .

زیست بوم گوسفنده مغانی

گوسفندان مغانی یکی از مقاوم ترین گوسفندان در برابر امراض و بیماری ها و همچنین شرایط بد آب و هوایی می باشند . فنوتیپ و خصوصیات این نژاد نیز به گونه ای می باشد که توانایی تحمل شرایط سخت را برای آن بوجود آورده است . زیست بوم گوسفندان مغانی را میتوان به مناطقی نظیر دشت مغان و نواحی ییلاقی و غرب دریای خزر محدود کرد . جمعیت زیادی از این گوسفندان در مساحت گسترده ای از مناطق ذکر شده در حال زندگی هستند .

ویژگی های گوسفندان دشت مغان
ویژگی های گوسفندان دشت مغان

رنگ گوسفند مغانی

علاوه بر اینکه گوسفندان بنا به داشتن خصوصیات و ویژگی های بدنی و رفتاری مختلف و متنوع در دسته های مختلف قرار میگیرند میتوان گفت که نژاد های مختلف نیز دارای رنگ های متنوع می باشند . رنگ گوسفندان مغانی را میتوان به شکری نسبت داد . رنگ گوسفند مغانی در هنگام تولد همچون سایر نژاد ها قهوه ای می باشد که با افزایش سن و رسیدن به بلوغ ، رنگ قهوه ای به رنگ شکری تغییر پیدا میکند .

خصوصیات ظاهری گوسفند مغانی

گوسفندان نژاد مغانی دارای تفاوت ها و تمایزاتی با ایر نژاد ها می باشند که این تفاوت ها سبب شده است تا در دسته بندی جداگانه ای قرار بگیرند و مشخصه یا برای تشخیص این نژاد از سایر نژاد ها باشد . گوسفندان مغانی دارای گوش ها و سری با اندازه متوسط هستند . از تفاوت های ظاهری بین قوچ و میش مغانی باید گفت که قوچ دارای انحنایی بر روی بینی می باشد در حالیکه میش نژاد مغانی بینی صاف دارد و هیچ انحنایی روی آن وجود ندارد . دنبه در گوسفندان مغانی گرد و بدون شکاف می باشد .

پشم گوسفنده مغانی

هدف اصلی از پرورش گوسفندان مغانی استفاده از گوشت جهت ذبح بدلیل داشتن گوشت بدون چربی و در وزن بالا می باشد همچنین برای بره گیری مورد استفاده قرار میگیرد . همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد این نژاد همچون نژاد گوسفند سنگسری دارای پشم مرغوبی نیز می باشد . پشم گوسفنده مغانی در صنایع مختلفی از جمله قالیبافی کاربرد زیادی دارد . میزان تولید پشم در نژاد قوچ نژاد مغانی 2/3 کیلوگرم و در میش مغانی 1/75 و در بره نر مغانی 0/47 و در بره ماده مغانی 0/4 می باشد .

تولید مثل گوسفند نژاد مغانی

تولید مثل موفق یکی از ویژگی ها و خصوصیات گوسفند نژاد مغانی می باشد که در همین رابطه در این بخش به بررسی تولید مثل گوسفند نژاد مغانی می پردازیم . همچون بیشتر نژاد ها زمان آبستنی و جفت گیری گوسفندان مغانی فصل بهار و پاییر می باشد . میزان باروری گوسفند مغانی حدود 96 درصد می باشد که آمار بسیار عالی و مناسبی می باشد و 98 درصد زایش ها موفق و شامل بره های سالم می باشد . دوره آبستنی گوسفند مغانی 151 روز می باشد و میزان دو قلوزایی و چند قلوزایی گوسفند مغانی بسیار بالا و در حدود 95 درصد می باشد .

گوسفند نژاد مغانی در این مقاله از وب سایت نیوشیپ بصورت کامل خدمت شما عزیزان معرفی گردید تا با داشتن اطلاعات کامل در رابطه با این نژاد بتوانید اقدام به خرید دام زنده مغانی نمایید و بهترین بازدهی را از خرید خود داشته باشید . مجموعه نیوشیپ مفتخر است تا با ارائه انواع نژاد گوسفندان اعم از مغانی و … در خدمت پایتخت نشینان عزیز و سایر شهر های ایران زمین باشد .

5/5 (1 Review)

همچنین ببینید

مشکل کبد چرب در دام زنده

سندروم کبد چرب در گاو

نام سندروم کبد چرب در گاو شرکت نیوشیپ تاریخ 98/04/15 نوع گاو زنده سال 98 …

3 دیدگاه

  1. گوسفنده مغانی رو میتونیم برای پرورش توی اصفهان انتخاب کنیم ؟

    • سلام
      نژاد مغانی در ایران تو اکثر مناطق و شهرها پرورش داده میشه. برای پرواربندی گوسفند مغانی در اصفهان مشکلی نیست می تونید نگهداری کنید
      برای اطلاعات از قیمت ها نیز می توانید به صفحه لیست قیمت دام زنده در سایت نیوشیپ مراجعه کنید.

  2. عالییییییییییییییییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *